16 stycznia 2013 - materiał archiwalny

We wtorek, 15 stycznia punktualnie o godzinie 12.07 z pętli Salwator wagon GT6 wyruszył w swój ostatni kurs. Tramwaj przewiózł pasażerów na linii nr 2 i po dojeździe do Cmentarza Rakowickiego zjechał do zajezdni w Nowej Hucie. Pierwsze cztery norymberskie wagony GT6 do Krakowa dotarły w listopadzie 1994 roku. Kilka tygodni później, 10 stycznia 1995 roku zaczęły wozić pasażerów. Od tego dnia nieprzerwanie przez 18 lat służyły krakowianom i turystom, kursując na wielu  liniach tramwajowych.

Warto podkreślić, że wagony GT6 to pierwsze norymberskie 6-cio osiowe tramwaje przegubowe wyprodukowane w latach 1962-66, stanowiące wersję rozwojową produkowanych blisko dziesięć lat wcześniej wagonów czteroosiowych T4 (trafiły do Krakowa w 1989 roku, jako pierwsze wagony sprowadzone z Zachodniej Europy).

GT6 posiadają czworo drzwi. Wagon napędzany jest dwoma silnikami o mocy 120kW każdy. Silnik poprzez umieszczenie go centralnie w pierwszym i trzecim wózku napędza oba zestawy kołowe (tzw. system jednotorowy).

Wszystkie wagony przed wprowadzeniem do ruchu przechodziły niewielkie remonty. Tylko kilka spośród sprowadzonych z Norymbergi tramwajów wyjechało bezpośrednio po dostawie na ulice Krakowa. Tramwajom nadano krakowskie barwy malując je na kremowo i niebiesko pozostawiając w oryginalnych barwach tylko jeden wagon o numerze 187.

W ruchu ulicznym tramwaje GT6 wykorzystywane były także razem z przyczepami B4 (sprowadzonymi z Norymbergi) obsługując większość krakowskich linii.

Wagon GT6 ma ponad 20 metrów długości i 2,3 m szerokości. Waży 23 tony. Jednorazowo może przewieźć prawie 200 osób, w tym 45 na miejscach siedzących. 

Najnowsze

25 maja 2026
Wyjątkowy Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej MPK w Krakowie
W najbliższą niedzielę, 31 maja zajezdnia tramwajowa Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 zamieni się w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla dzieci w mieście. W sposób wyjątkowy będziemy tam świętować Dzień Dziecka. Wszystkich naszych najmłodszych pasażerów zapraszamy do wspólnej zabawy od godz. 11.00 do 15.00.
25 maja 2026
ZUE zwycięzcą 17. Turnieju im. P. Pruchnickiego
W sobotę 23 maja, na boisku TS Tramwaj Kraków odbył się 17. Turniej im. Piotra Pruchnickiego. Zwyciężyła drużyna złożona z pracowników ZUE SA, która w wielkim finale po rzutach karnych pokonała zespół Zajezdni Autobusowej Wola Duchacka. Trzecie miejsce wywalczyła ekipa Stacji Remontów pokonując PKP PLK.
24 maja 2026
Święto Rodziny Krakowskiej
XIV edycja Święta Rodziny Krakowskiej pod hasłem „Rodzina to drużyna – w relacjach nasza siła” odbywała się w dniach 22–30 maja na terenie całego Krakowa. Święto Rodziny Krakowskiej łączyła wspólną zabawę z działaniami na rzecz zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień.
21 maja 2026
Mistrzowie krakowskich torów wyłonieni!
Za nami emocjonująca 22. edycja konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” W stolicy Małopolski odbyła się już 22. edycja prestiżowego konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską w Krakowie”. To wyjątkowe wydarzenie co roku wyłania i nagradza pracowników, którzy na co dzień dbają o najwyższe standardy bezpieczeństwa, komfortu pasażerów oraz wykazują się absolutną perfekcją w swoim fachu. Tegoroczna rywalizacja stała na niezwykle wysokim poziomie, a o końcowych wynikach decydowały sekundy i milimetry.
20 maja 2026
22.edycja konkursu "Bezpieczna jazda komunikacją miejską"
Najlepszym kierowcą autobusu w 22. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który odbył się w środę 20 maja na terenie zajezdni autobusowej Bieńczyce, został Piotr Przyjemski, kierowca z zajezdni Bieńczyce. To on najlepiej poradził sobie z testem z przepisów ruchu drogowego oraz zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów.
20 maja 2026
Wybór dostawcy urządzenia do szlifowania krakowskich torów coraz bliżej
Wybór dostawcy urządzenia do szlifowania krakowskich torów wchodzi w decydującą fazę. Krakowski przewoźnik dokonał już wyboru dwóch firm, z którymi będzie prowadził dialog konkurencyjny. Do negocjacji (dialogu) zostały zaproszone dwie z czterech firm zainteresowanych tym zamówieniem. Są to: Vossloh Rail Services Deutschland GmbH z Niemiec i włoska firma MECNO SERVICE SRL.