22 maja 2012 - materiał archiwalny
22 maja 2012 - materiał archiwalny

Na półmetku akcji „Wystarczy jeden metr" można mówić o sukcesie wspólnej kampanii Straży Miejskiej i MPK SA. Od dwóch tygodniu na ulicy Długiej nie zanotowano żadnej blokady przejazdu tramwajów przez źle zaparkowane samochody.

Przypomnijmy, że druga edycja akcji „Wystarczy jeden metr” rozpoczęła się w poniedziałek, 7 maja. Strażnicy miejscy i inspektorzy MPK, codziennie (poniedziałek-piątek, 10.00-18.00), dbają o porządek w komunikacji i pilnują prawidłowego parkowania pojazdów. „Błyskawicznie reagują na takie próby pozostawienia samochodów, które mogłyby spowodować zablokowanie torowiska tramwajowego” – informuje Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej.

Nie oznacza to jednak, że kierujący nie popełniali wykroczeń. W drugim tygodniu akcji (od 14-18 maja), strażnicy miejscy nałożyli 47 mandatów karnych, na kwotę 4 150 złotych, sporządzili 1 notatkę pod wniosek o ukaranie do sądu oraz pouczyli 17 kierowców.

Najważniejsze jest jednak to, że podczas dwóch tygodni trwania akcji „Wystarczy jeden metr” nie doszło do żadnej blokady przejazdu tramwaju przez źle zaparkowany samochód. „Ulica Długa wreszcie jest przejezdna, a nasza akcja, realizowana wspólnie ze Strażą Miejską okazała się sukcesem.

Hasło akcji – „Wystarczy jeden metr” - nawiązuje do  jednego z najbardziej uciążliwych dla pasażerów komunikacji miejskiej wykroczeń, jakie popełniają kierowcy w Krakowie. Jest nim parkowanie samochodów zbyt blisko torowiska, co skutecznie blokuje przejazd tramwajom. Jak pokazują statystyki, do takich sytuacji najczęściej dochodziło w tym roku na ulicy Długiej.

Najbardziej ucierpieli na tym pasażerowie krakowskiej komunikacji. Z powodu zablokowanych torowisk nie mogli dojechać tam, gdzie to sobie zaplanowali. Jeden metr to taka odległość pojazdu od torowiska, która pozwala motorniczemu bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu. Dlatego w ramach akcji chcemy dotrzeć do kierowców z informacją i apelem, aby zanim zostawią swój zaparkowany samochód zastanowili się, czy nie stoi on zbyt blisko torowiska.

Akcja będzie trwać do końca maja. W tym okresie strażnicy miejscy i inspektorzy MPK dbają o to, aby kierowcy prawidłowo parkowali na ul. Długiej. Patrol rozdaje ulotki parkującym na tej ulicy kierowcom, z informacją co grozi za zablokowanie przejazdu tramwajom. Trzeba podkreślić, że łamanie przepisów w tym względzie wiąże się ze sporymi opłatami, które mogą sięgać nawet powyżej jednego tysiąca złotych

Najnowsze

27 marca 2026
MPK wzięło udział w obchodach święta Zespołu Szkół Mechanicznych
MPK S.A. w Krakowie z przyjemnością wzięło dziś udział w obchodach Święta Szkoły Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 im. gen. Augusta E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które odbyły się w czwartek, 26 marca w Muzeum Armii Krajowej.
27 marca 2026
Kontrole na ul. Długiej
Trwają kontrole na ul. Długiej i w rejonie I Obwodnicy - inspektorzy ruchu MPK i Straż Miejska Miasta Krakowa sprawdzają czy zaparkowane samochody nie blokują przejazdu tramwajom, a także autobusom. My po raz kolejny apelujemy do kierowców - parkując samochód upewniajcie się, czy nie będzie przeszkadzał w przejeździe tramwajom. Wystarczy jeden nieprawidłowo zaparkowany samochód, aby spowodować duże problemy dla pasażerów.
24 marca 2026
„Przewoźnik Krakowski” ma 26 lat i 100 numerów
Jest już dostępny nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”. Wyjątkowy, bo ma numer 100. Nie mogliśmy obok takiej liczby przejść obojętnie. Przede wszystkim postanowiliśmy trochę powspominać, jak to było w 2000 roku, gdy „Przewoźnik Krakowski” dopiero się tworzył. Dla tych, którzy są ciekawi jak wyglądał pierwszy numer, przygotowaliśmy niespodziankę – dołączamy go jako wkładkę do 100. numeru. Uznaliśmy także, że jest to dobra okazja do spotkania się osób, które redagują biuletyn obecnie z tymi, którzy robili to w poprzednich latach. Wielu z nich już nie pracuje w MPK, ale ciągle pamięta o tej gazecie. W tym numerze można przeczytać ich wspomnienia.
23 marca 2026
Pracownicy MPK pobiegli w 22. Półmaratonie Marzanny
W niedzielę, 22 marca, aż 13 pracowników MPK w Krakowie pobiegło w 22. Półmaratonie Marzanny. Wśród biegnących byli zarówno pracownicy administracji jak i prowadzący i pracownicy zaplecza. Nie zabrakło jednej biegaczki. Dwóch pracowników znalazło się w pierwszej setce najlepszych zawodników, którzy ukończyli zawody.
23 marca 2026
Nowe autobusy MPK jeszcze bardziej dostępne
Nowe autobusy, które będzie od teraz zamawiać MPK w Krakowie będą jeszcze bardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie we wnętrzu pojazdów dodatkowego, drugiego miejsca na wózek inwalidzki. Dzięki temu w nowych autobusach jednocześnie w sposób bezpieczny i komfortowy będą mogły podróżować dwie osoby na wózkach inwalidzkich.
23 marca 2026
MPK w Krakowie w zestawieniu najlepszych firm w bezpieczeństwie
MPK w Krakowie znalazło się w gronie 50 przedsiębiorstw z całej Polski, które zakwalifikowały się do zestawiania „Najlepsi w bezpieczeństwie 2025”. Przygotował je Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który zajmuje się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy. W imieniu krakowskiego przewoźnika, dyplom potwierdzający to osiągnięcie, odebrała Sylwia Sobańska, kierownik Inspektoratu BHP w MPK.