2 marca 2011 - materiał archiwalny

Krakowska komunikacja miejska po raz kolejny została uznana za najlepszą komunikację w Polsce. Tym razem taką ocenę krakowskiej komunikacji zbiorowej nie wystawili eksperci (jak w przypadku rankingu magazynu Forbes, w którym Kraków zajął 9. miejsce na świecie). Komunikację oceniali bowiem sami pasażerowie. Badanie, które zleciła firma Deloitte, wykonał instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC w grudniu ubiegłego roku.

Mimo, że był to miesiąc, w którym na krakowskich drogach panowały bardzo trudne warunki zimowe, funkcjonowanie krakowskiej komunikacji miejskiej zostało ocenione przez pasażerów bardzo wysoko. Jak wynika z raportu spośród 7 największych polskich miast najbardziej zadowoleni z transportu publicznego są właśnie mieszkańcy Krakowa. W skali od 1 do 5, ocenili oni krakowskiego przewoźnika na 3,43. Gorzej pasażerowie ocenili 6 pozostałych miast. Krakowska komunikacja okazała się lepsza od Poznania (3,37), Gdańska (3,32), Warszawy (3,29), Wrocławia (3,19), Katowic (3,09) i Łodzi (2,91).

Najnowsze

13 lutego 2026
MPK w Krakowie rozpoczęło procedurę wyboru dostawcy szlifierki torów tramwajowych
Krakowski przewoźnik do 6 marca 2026 roku czeka na wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu firm zainteresowanych udziałem w dialogu konkurencyjnym, który ma wyłonić dostawcę nowego urządzenia do szlifowania krakowskich torowisk. Do udziału w dialogu konkurencyjnym zostanie ostatecznie wybranych maksymalnie czterech wykonawców najlepiej spełniających warunki udziału w postępowaniu.
12 lutego 2026
Smok radzi pasażerom – kampania informacyjna w komunikacji miejskiej
W pojazdach i na przystankach krakowskiej komunikacji miejskiej pojawiła się nowa kampania informacyjna skierowana do pasażerów o nazwie „#SmokRadzi”. Jej celem jest przypomnienie zasad, które pomagają wszystkim podróżować wygodniej, szybciej i w bardziej przyjaznej atmosferze.
12 lutego 2026
Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze na Krowodrzy i w Krakowie
Mimo zimowej aury po krakowskich drogach i ścieżkach rowerowych wciąż przemieszczają się miłośnicy jednośladów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. W związku z tym kontynuowana jest dzielnicowa akcja „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”. Pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach.
11 lutego 2026
Walentynkowy tramwaj będzie kursował w Krakowie
Jesteście zakochaną parą? A może dopiero szukacie swojej miłości? Wszystkich zapraszamy do wyjątkowego spędzenia Walentynek w naszym tramwaju, który w sobotę 14 lutego będzie kursował w Krakowie.
9 lutego 2026
Politechnika Krakowska będzie miała symulator tramwaju Lajkonik II
W Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej trwają intensywne prace przy budowie Symulatora Tramwaju Lajkonik II. Mocno zaawansowany jest montaż kabiny, zaprojektowanej na wzór rozwiązań zastosowanych w rzeczywistym tramwaju. Pod koniec stycznia 2026 roku, w efekcie rozstrzygniętego postępowania przetargowego, Politechnika podpisała umowę na dostawę oprogramowania symulacyjnego i niezbędnych interfejsów komunikacyjnych do połączenia oprogramowania z wyposażeniem kabiny.
9 lutego 2026
Tramwaj do odladzania zabezpiecza sieć trakcyjną przed oblodzeniem
Zawsze kiedy zapowiadane są opady marznącego deszczu na krakowskie tory wyjeżdża specjalny wagon. Tramwaj 105NT jest wyposażony w specjalne urządzenia, które umożliwiają naniesienie na przewody sieci...