25 lipca 2025 - materiał archiwalny
25 lipca 2025 - materiał archiwalny

W poniedziałek, 28 lipca wraca ruch tramwajowy w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Przez miesiąc – od 28 czerwca – tunel był zamknięty z powodu zaplanowanych prac związanych z wymianą elementów systemu przeciwpożarowego.

Choć dotychczasowa instalacja, zainstalowana jeszcze przed uruchomieniem tunelu w 2008 roku, działała bez zarzutu, to z uwagi na zakończenie produkcji części zamiennych przez producenta, miasto podjęło decyzję o wymianie newralgicznych komponentów na modele aktualnie dostępne na rynku. Dzięki temu zapewniona będzie możliwość ich bieżącej konserwacji i wymiany przez wiele kolejnych lat. Prace objęły też szlifowanie szyn oraz inne prace serwisowe.

Tunel był zamknięty w optymalnym terminie – w czasie wakacyjnej przebudowy skrzyżowania ul. Mogilskiej, al. Jana Pawła II i ul. Meissnera. Pozwoliło to uniknąć dwukrotnego wstrzymywania kursów tramwajów w tej części miasta.

Bezpieczeństwo pasażerów to priorytet, dlatego zdecydowano, by prowadzić prace wyłącznie przy całkowicie wyłączonym z ruchu tunelu. Dzięki starannemu przygotowaniu całej operacji przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, modernizacja zakończyła się zgodnie z harmonogramem, a pasażerowie znów będą mogli szybko i sprawnie przejechać przez centrum Krakowa podziemną trasą tramwajową.

W związku z zakończeniem prac zostanie przywrócony ruch tramwajowy na odcinku rondo Mogilskie – Dworzec Towarowy. Linia 50 zostanie przywrócona na stałą trasę. Linie 5, 17, 19 – z uwagi na wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Mogilskiej oraz na moście Grunwaldzkim w dalszym ciągu będą zawieszone.

Najnowsze

12 sierpnia 2026
Nadchodzi wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną! Na torach i ulicach zobaczymy unikalne klasyki [15–16 sierpnia]
Przed nami jeden z najbardziej ekscytujących weekendów tegorocznego sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej. W sobotę i niedzielę (15 i 16 sierpnia) na krakowskie ulice wyjadą legendarne tramwaje i autobusy. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się składy wymagające specjalnej obsługi konduktorskiej oraz rzadko spotykane na liniach pasażerskich autobusy przegubowe. Sierpniowy długi weekend przyniesie spore niespodzianki dla wszystkich mieszkańców i turystów. Z powodu sobotniego święta, zabytkowy tabor wyjedzie na ulice Krakowa w podwojonej sile. Sprawdźcie szczegółową rozpiskę brygadową i zaplanujcie swoją podróż w czasie!
11 sierpnia 2026
Nowy pojazd techniczny dla Pogotowia Przystankowego. Wyższa sprawność i komfort pracy
Pracownicy Sekcji Informacji i Utrzymania Tras zyskali nowoczesne wsparcie. Do ich floty dołączył specjalistyczny Opel Movano, w pełni dostosowany do wymagających zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury przystankowej. Nowy samochód posłuży Pogotowiu Przystankowemu do szybkiego usuwania usterek oraz bieżącej konserwacji przystanków i ich wyposażenia.
10 sierpnia 2026
AKTUALIZACJA: Biuro Rzeczy Znalezionych otwarte w piątek (14 sierpnia). W związku z bardzo dużą liczbą zapytań na naszej infolinii.
Biuro Rzeczy Znalezionych (ul. św. Wawrzyńca 13) w piątek, 14 sierpnia 2026 roku, BĘDZIE CZYNNE NORMALNIE. Pasażerowie mogą osobiście odbierać zagubione przedmioty w standardowych godzinach, czyli od 09:00 do 15:00.
6 sierpnia 2026
Niedziela z zabytkowymi autobusami i tramwajami
Niedziela, 9 sierpnia 2026 roku, upłynęła w Krakowie pod znakiem niesamowitej podróży w czasie. W ramach Krakowskiej Linii Muzealnej na ulice wyjechały wyjątkowe, pieczołowicie odrestaurowane pojazdy, które na jeden dzień przywróciły klimat dawnych lat.
31 lipca 2026
Weekend w Krakowie z zabytkowymi tramwajami
W najbliższy weekend historyczne tramwaje będą kursować w Krakowie nie tylko w niedzielę, ale także wyjątkowo w sobotę. 1 sierpnia zostanie uruchomiona specjalna linia wieczorna nr 61 łącząca Salwator z Cmentarzem Rakowickim, na której pojawią się zabytkowe tramwaje. Pojadą one z Salwatora przez ul. Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską, Westerplatte, Lubicz i Rakowicką do Cmentarza Rakowickiego. Zabytkowe tramwaje będą kursować w godzinach od ok. 18.00 do ok. 23.00.
29 lipca 2026
Krakowska komunikacja zatrzyma się dla bohaterów Powstania Warszawskiego
W sobotę, 1 sierpnia z okazji 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie tramwaje i autobusy w Krakowie będą kursować udekorowane flagami państwowymi. Tego dnia punktualnie o 17.00, a więc w godzinie „W”, wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymają się na ok. 1 minutę, aby w ten symboliczny sposób uczcić pamięć uczestników Powstania Warszawskiego.