7 lutego 2025

Dla MPK w Krakowie rozwój przyjaznej dla środowiska floty tramwajowej i autobusowej jest jednym z priorytetów. Równie ważna jest troska o pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Dlatego zdecydowano o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu jednej z hal w Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka.

MPK zleciło już prace projektowe niezbędne do uzyskania pozwolenia na realizację tej inwestycji. Warto podkreślić, że jednocześnie z montażem paneli fotowoltaicznych planowana jest budowa dwóch magazynów energii, która będzie pozyskiwana ze słońca. Pozwoli to na wykorzystanie tej energii w nocy, kiedy zużycie jest największe. Przypomnijmy, że to właśnie tam stacjonują i są ładowane wszystkie autobusy elektryczne, których MPK posiada obecnie 121. Wkrótce ich liczba jeszcze się zwiększy, ponieważ krakowski przewoźnik planuje zamówienie ponad 30 pojazdów z takim zasilaniem.

Montaż paneli fotowoltaicznych w Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka to kolejne miejsce, gdzie energia słoneczna będzie zapewniać zasilanie. Od 2022 roku podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta. Na dachu wybudowanej tam hali zamontowano 228 ogniw paneli fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 500 m². System funkcjonowania paneli jest zoptymalizowany, aby maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne, także w miesiącach, kiedy jest go najmniej.

Najnowsze

14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.
10 kwietnia 2025
Wyjątkowy wagon historyczny ND będzie woził mieszkańców na Krakowskiej Linii Muzealnej
Jest zielony i powstał z części zebranych z czterech miast: Krakowa, Poznania, Katowic i Łodzi. Tak więc pomimo tego, że jest z rodziny wagonów typu N, które w przeszłości były w Polsce...
9 kwietnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już dostępny
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego” już jest dostępny. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy rozpoczęciu obchodów 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Przypominamy także wyjątkowe rocznice związane z historią naszych tramwajów i autobusów.
9 kwietnia 2025
Nowa strona internetowa MPK w Krakowie z myślą o wszystkich pasażerach
W odpowiedzi na wnioski naszych pasażerów, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnością wzroku, MPK w Krakowie uruchomiło nową stronę internetową. To co zwraca od razu uwagę to jej zmieniony w porównaniu do poprzedniej wersji strony, nowoczesny i przyjazny wygląd. Jednak najistotniejsze zmiany dotyczą nowych funkcjonalności portalu krakowskiego przewoźnika.
8 kwietnia 2025
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 8 do 10 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Świętego Łazarza. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.