10 czerwca 2024 - materiał archiwalny
10 czerwca 2024 - materiał archiwalny

Do 30 czerwca mieszkańcy mogą składać wnioski do planu ogólnego. O przedłużeniu terminu zdecydował prezydent Aleksander Miszalski, zwiększając tym samym możliwość udziału krakowianek i krakowian w dialogu o przyszłości miasta.

– Ostatnia kampania wyborcza to był aktywny czas także dla mieszkańców, w związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby przedłużyć ten termin. W kampanii mówiłem o dwóch kwestiach m.in. o planowaniu, które często spotyka się z krytycznym podejściem mieszkańców, a także o transparentności procesów miejskich, aby jak najwięcej spraw miejskich konsultować i by powstawały w dialogu – mówił Aleksander Miszalski prezydent miasta Krakowa podczas briefingu o planie ogólnym.

– Ta nowelizacja wprowadza nowe reguły gry, jeśli chodzi o przestrzeń w mieście. Warto, aby mieszkańcy przyswoili sobie te reguły i by mieli czas, aby się z nimi zapoznać – uzupełnił zastępca prezydenta Stanisław Mazur. W planie ogólnym są dwa istotne elementy: wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, a także coś czego w Krakowie brakuje, czyli standardów urbanistycznych – dodał.

Prezydent Aleksander Miszalski podkreślił, że przez ten czas do 30 czerwca, będziemy prowadzić kampanię informacyjną, w której z jednej strony będziemy przypominać o tym terminie, a z drugiej będziemy objaśniać na czym polega plan ogólny. Z tego powodu został zaplanowany szereg działań w social mediach, instrukcje w krakow.pl, będą też materiały filmowe, kampania radiowa czy list do mieszkańców. Także na miejskich wydarzeniach plenerowych będzie dyżurował pracownik urzędu z materiałami informacyjnymi.

Plan ogólny zastąpi studium

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.

Dłuższy termin składania wniosków

Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca.

 

Najważniejsze założenia planu ogólnego

Plan ogólny w przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju.

Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.

Ponadto w planie ogólnym określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej – do budynku szkoły podstawowej oraz do obszarów zieleni publicznej.

 

Spotkania z mieszkańcami

Aby przybliżyć mieszkańcom ideę planu ogólnego, zorganizowano już cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców. W okresie od 27 lutego do 19 kwietnia odbyło się osiem spotkań z mieszkańcami w różnych dzielnicach miasta. W efekcie do urzędu miasta wpłynęło około 7,5 tys. wniosków.

Pomoc dla mieszkańców przy wypełnianiu formularza wniosku będą świadczyć pracownicy urzędu, którzy będą dyżurować w następujących miejscach w terminie od 3 do 28 czerwca:

- UMK, os. Zgody 2, dziennik podawczy

- UMK, ul. Wielicka 280A

- UMK, ul. Mogilska 41

- UMK, pl. Wszystkich Świętych 3–4.

Aby złożyć swój wniosek, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.

Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca.

Najważniejsze założenia planu ogólnego

Plan ogólny w przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju.

Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.

Ponadto w planie ogólnym określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej – do budynku szkoły podstawowej oraz do obszarów zieleni publicznej.

Spotkania z mieszkańcami

Aby przybliżyć mieszkańcom ideę planu ogólnego, zorganizowano już cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców. W okresie od 27 lutego do 19 kwietnia odbyło się osiem spotkań z mieszkańcami w różnych dzielnicach miasta. W efekcie do urzędu miasta wpłynęło około 7,5 tys. wniosków.

Pomoc dla mieszkańców przy wypełnianiu formularza wniosku będą świadczyć pracownicy urzędu, którzy będą dyżurować w następujących miejscach w terminie od 3 do 28 czerwca:

- UMK, os. Zgody 2, dziennik podawczy

- UMK, ul. Wielicka 280A

- UMK, ul. Mogilska 41

- UMK, pl. Wszystkich Świętych 3–4.

Aby złożyć swój wniosek, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Najnowsze

26 czerwca 2026
Krakowska Linia Muzealna będzie funkcjonować w niedzielę
Zdajemy sobie sprawę, że z powodu odwołania parady historycznych wagonów w niedzielę, 28 czerwca, część osób może być zawiedziona. Szczególnie te osoby, które są spoza Krakowa i aby wziąć udział w paradzie zarezerwowały już pobyt w naszym mieście. To ze względu na te osoby w niedzielę, 28 czerwca zwiększamy liczbę wagonów historycznych kursujących na linii nr 0 aż do czterech składów.
26 czerwca 2026
Historyczny wagon N (SN5) nr 99 znów zabierze na pokład pasażerów
W ostatni dzień roku szkolnego, w piątek 26 czerwca MPK w Krakowie zaprezentowało wyjątkowy wagon historyczny. To tramwaj typu N, który w Krakowie pojawił się tuż po wojnie. Teraz został pieczołowicie odrestaurowany przez pracowników MPK i będzie gotowy do jazdy podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 czerwca 2026
Parada historycznych tramwajów MPK przeniesiona na inny termin
Uwaga pasażerowie! Ze względu na prognozowane bardzo wysokie temperatury i rekomendacjeCentrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, podjęliśmy decyzję o odwołaniu parady historycznych tramwajów zaplanowanej w niedzielę, 28 czerwca i przeniesie jej na wrzesień bieżącego roku. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Dokładny termin parady zostanie przez nas podany w późniejszym terminie.
25 czerwca 2026
Oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków
W środę, 24 czerwca oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków.
25 czerwca 2026
Remont ul. Starowiślnej odpowiedzią na pogarszający się stan torowiska
Decyzja o wykonaniu remontu zamiast przebudowy ul. Starowiślnej to pilna odpowiedź miasta na fakt, iż stan techniczny torowiska zauważalnie się pogarsza. Doraźne prace przeprowadzone punktowo na początku br. to za mało, by z rozpoczęciem kompleksowych robót można było czekać do II lub III kwartału 2027 r. A taki byłby najszybszy możliwy termin w przypadku wyboru opcji przebudowy tej kluczowej ulicy w centrum Krakowa.
24 czerwca 2026
Piłkarska Liga MPK w Krakowie ma już 15 lat
W piątek, 26 czerwca pracownicy krakowskiego przewoźnika będą świętować 15-lecie funkcjonowania piłkarskiej Ligi MPK. Te wewnętrzne rozgrywki krakowskiego przewoźnika rozpoczęły się w 2011 roku. Od tego momentu są kontynuowane, a pracownicy przez cały rok chętnie spotykają się na piłkarskim boisku, aby aktywnie spędzić ze sobą wolny czas. To jest właśnie największa wartość rozgrywek Ligi MPK – integracja załogi, wspólne rozmowy i spotkania.