24 listopada 2023 - materiał archiwalny
24 listopada 2023 - materiał archiwalny

W piątek, 24 listopada członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi, który działa nieprzerwanie od ponad 60 lat w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA w Krakowie, podsumowali kolejny rok działalności. Spotkanie rozpoczęło się od hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża, który w tym roku świętuje 65 lat honorowego krwiodawstwa w Polsce. Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili także tych członków klubu HDK, którzy odeszli. 

Z okazji 65 lat honorowego krwiodawstwa w Polsce, Małgorzata Pyka, dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wręczyła podczas spotkania okolicznościowe medale i listy gratulacyjne. Otrzymali je za długoletnie wspieranie idei honorowego krwiodawstwa: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie (medal odebrał Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK), byli prezesi klubu HDK w MPK – Tadeusz Walczak, Marian Szymański, Władysław Michalski, Krzysztof Paprocki, Andrzej Ostafin i Artur Drożdż (obecny prezes zarządu HDK), Ryszard Sasuła – uczestnik pierwszej akcji krwiodawstwa w MPK w Krakowie oraz córka zmarłego w tym roku wieloletniego członka klubu – Andrzeja Mitki.

Warto podkreślić, że czterech członków klubu HDK, którzy są pracownikami MPK otrzymało odznaki za oddawanie krwi -  Adam Maj (odznaka I stopnia), Michalina Wąsik i Tomasz Ostrowski (odznaka II stopnia), Agnieszka Herdzina (odznaka III stopnia).

Klub Honorowych Dawców Krwi w MPK powstał w 1962 roku. Od tego roku do dzisiaj nieprzerwanie realizuje zadania związane z popularyzacją honorowego krwiodawstwa i pozyskiwaniem dawców krwi wśród pracowników MPK.

Galeria

Najnowsze

27 lipca 2026
Pracownicy krakowskiego MPK z wizytą we Wrocławiu
W niedzielę, 26 lipca na tory wrocławskiej linii turystycznej wyjechały krakowskie, zabytkowe wagony typu N i ND. Nie były to jednak zwykłe kursy. W środku tych tramwajów podróżowali pracownicy MPK w Krakowie, którzy wsiadającym opowiadali o 125-letniej historii tramwaju elektrycznego w Krakowie i osobiście zapraszali do odwiedzenia Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjechał wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.