23 września 2023 - materiał archiwalny
23 września 2023 - materiał archiwalny

W piątek w nocy ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Mobilności (22 września) w nocnych tramwajach została przeprowadzona akcja „Bezpieczny Powrót”. Inspektorzy ruchu MPK oraz krakowscy policjanci razem pracowali, troszcząc się o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących tramwajami w godzinach wieczornych i nocnych. Zwracali też uwagę na kierowców samochodów i ich stosunek do przepisów ruchu drogowego w rejonie linii tramwajowych.

Podczas akcji kontrole objęły 13 linii tramwajowych, w tym trzy linie nocne i trwały od 20.00 wieczorem do 4.00 nad ranem. W tym czasie policjanci skierowali jeden wniosek do sądu, wystawili 6 mandatów oraz 16 pouczeń  (dla kierowców samochodów za nie stosowanie się do przepisów, a dla pasażerów tramwajów za zakłócanie porządku publicznego, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zaśmiecanie miejsca publicznego i wulgarność).

Działania w nocnych tramwajach to element prowadzonej od wielu lat w Krakowie akcji „Bezpieczny Powrót”, w ramach której inspektorzy ruchu MPK jadąc w swoich cywilnych ubraniach zwracają uwagę na wszystkie zachowania, które przeszkadzają pasażerom, a więc m.in. na osoby palące papierosy, pijące alkohol, śmiecące oraz agresywne i wulgarne. Policjanci i inspektorzy podczas nocnej akcji zwracali także uwagę na bezpieczeństwo prowadzących.

Najnowsze

27 maja 2026
Sławomir Suchoszek ponownie Zakładowym Społecznym Inspektorem Pracy w MPK
W poniedziałek 25 maja 2026 r. wybrano Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy w MPK w Krakowie. Jednogłośne poparcie w głosowaniu uzyskał ponownie Sławomir Suchoszek, pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji. Został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję, obejmującą lata 2026 - 2030.
27 maja 2026
Transport publiczny w czasie kryzysu
W ramach Drugiego Ogólnopolskiego Kongresu i Forum Samorządowego Obrony Cywilnej, który odbywał się w Krakowie w dniach 25 i 26 maja, jednym z ważnych poruszonych tematów było funkcjonowanie transportu publicznego w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. O wyzwaniach jakie się z tym wiążą mówili eksperci z całej Polski podczas dwóch paneli.
25 maja 2026
Wyjątkowy Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej MPK w Krakowie
W najbliższą niedzielę, 31 maja zajezdnia tramwajowa Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 zamieni się w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla dzieci w mieście. W sposób wyjątkowy będziemy tam świętować Dzień Dziecka. Wszystkich naszych najmłodszych pasażerów zapraszamy do wspólnej zabawy od godz. 11.00 do 15.00.
25 maja 2026
ZUE zwycięzcą 17. Turnieju im. P. Pruchnickiego
W sobotę 23 maja, na boisku TS Tramwaj Kraków odbył się 17. Turniej im. Piotra Pruchnickiego. Zwyciężyła drużyna złożona z pracowników ZUE SA, która w wielkim finale po rzutach karnych pokonała zespół Zajezdni Autobusowej Wola Duchacka. Trzecie miejsce wywalczyła ekipa Stacji Remontów pokonując PKP PLK.
24 maja 2026
Święto Rodziny Krakowskiej
XIV edycja Święta Rodziny Krakowskiej pod hasłem „Rodzina to drużyna – w relacjach nasza siła” odbywała się w dniach 22–30 maja na terenie całego Krakowa. Święto Rodziny Krakowskiej łączyła wspólną zabawę z działaniami na rzecz zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień.
21 maja 2026
Mistrzowie krakowskich torów wyłonieni!
Za nami emocjonująca 22. edycja konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” W stolicy Małopolski odbyła się już 22. edycja prestiżowego konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską w Krakowie”. To wyjątkowe wydarzenie co roku wyłania i nagradza pracowników, którzy na co dzień dbają o najwyższe standardy bezpieczeństwa, komfortu pasażerów oraz wykazują się absolutną perfekcją w swoim fachu. Tegoroczna rywalizacja stała na niezwykle wysokim poziomie, a o końcowych wynikach decydowały sekundy i milimetry.