10 września 2023 - materiał archiwalny
10 września 2023 - materiał archiwalny

W niedzielę, 10 września na Krakowskiej Linii Muzealnej po raz drugi w tym roku kursował warszawski tramwaj K. Tym razem jednak jechał w składzie z poznańskim wagonem doczepnym ND, który trafił do Krakowa w ramach wymiany z MPK Poznań.

Zachęcamy do przejazdu tymi historycznymi tramwajami. Warszawski wagon typu K został wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. Z kolei poznański wagon ND to tramwaj wyprodukowany w Sanockiej Fabryce Wagonów i doprowadzony do stanu fabrycznego. Wagony z tej fabryki były pierwszymi wagonami generacji N, które zostały dostarczone do Poznania w 1951 roku. Remont tego wagonu, który w 1984 roku został zdjęty z ewidencji ruchu osobowego, i przekwalifikowany na wagon szkoleniowy kończąc służbę w 1992 roku, rozpoczął się w 1996 roku  i trwał do końca 2012 roku.

W niedzielę linia nr 0 kursuje na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Najbliższa niedziela to była także okazja do podróży zabytkowymi autobusami. Kursowały one na specjalnej linii nr 584 na trasie:

Linię obsługiwały wyjątkowe autobusy: Scania 113 ALB, Jelcz M120M, Scania 113 CLL oraz Ikarus 280. 

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

fot. P. Recław

Najnowsze

27 lipca 2026
Pracownicy krakowskiego MPK z wizytą we Wrocławiu
W niedzielę, 26 lipca na tory wrocławskiej linii turystycznej wyjechały krakowskie, zabytkowe wagony typu N i ND. Nie były to jednak zwykłe kursy. W środku tych tramwajów podróżowali pracownicy MPK w Krakowie, którzy wsiadającym opowiadali o 125-letniej historii tramwaju elektrycznego w Krakowie i osobiście zapraszali do odwiedzenia Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjechał wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.