22 grudnia 2022 - materiał archiwalny
22 grudnia 2022 - materiał archiwalny

Pasażerowie w Krakowie mają coraz mniej powodów, aby odwiedzać Punkty Sprzedaży Biletów. Wszystko dzięki wprowadzeniu przez MPK SA w Krakowie nowych funkcji na stronie elektronicznego Konta Pasażera, która jest dostępna pod adresem https://ekp.mpk.krakow.pl.

Od 21 grudnia pasażerowie nie muszą już wysyłać do MPK maila z prośbą o przesłanie faktury za kupowane bilety. Mogą ją samodzielnie pobrać na portalu eKP. Taka możliwość będzie dotyczyć biletów okresowych kupowanych w okresie ostatnich trzech miesięcy. Faktury będzie można pobierać także na firmę, pod warunkiem posiadania konta w eKP.

Kolejne udogodnienie na pewno spodoba się pasażerom, którzy kupują bilety okresowe na jedną linię. Od teraz nie trzeba już przychodzić do PSB, aby na tym bilecie zmienić numer linii. Będą to mogli samodzielnie zrobić na portalu eKP (warunkiem jest brak zapisanego biletu na karcie plastikowej).  

Równie  istotna dla wielu pasażerów będzie także możliwość zmiany nośnika, na którym kupują bilety. Portal eKP daje bowiem możliwość samodzielnej zmiany tego nośnika z aplikacji na kartę plastikową lub odwrotnie (zmiana nie będzie możliwa, jeżeli bilet będzie fizycznie zapisany na karcie plastikowej). W przypadku osób, które są zameldowane w Krakowie i płacą tu podatki zmiana jest możliwa między nośnikami biletu wskazanymi we wniosku o przyznanie statusu mieszkańca, a więc z aplikacji mKK na plastikową Kartą Krakowską lub odwrotnie. 

Użytkownicy eKP zyskali także dostęp do historii zakupu wszystkich swoich biletów okresowych zapisanych na każdym z nośników, zarówno elektronicznych jak i kartach plastikowych. Dotyczy to m.in. zakupu, płatności, zapisywania biletu w automacie, zwrotu, zmiany linii, przenoszenia na inny nośnik, zwrotów środków płatniczych.

Przypominamy, że dzięki eKP pasażer sam może zwrócić bilet okresowy przy zachowaniu obowiązujących zasad (zwrot biletu okresowego jest możliwy na 16 dni przed końcem jego ważności).

Strona eKP jest portalem, który pełnił funkcję swego rodzaju „centrum dowodzenia” dla pasażera. Jest dostępna poprzez stronę internetową i jej zadaniem jest zebranie w jednym miejscu wszystkiego czego może potrzebować pasażer do obsługi swoich nośników biletów okresowych oraz przeszłych, aktualnych i przyszłych biletów okresowych.

Najnowsze

27 sierpnia 2026
Historyczne tramwaje i autobusy na Krakowskiej Linii Muzealnej
W najbliższą niedzielę, 30 sierpnia na Krakowską Linię Muzealną wyjadą nie tylko historyczne tramwaje, ale także autobusy. Na linii nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik) pojawi się wagon 4Nj, wypożyczony na okres wakacji z Warszawy, wraz z wagonem doczepnym ND. W takim właśnie zestawieniu te wagony kursowały w przeszłości po ulicach Warszawy.
27 sierpnia 2026
Pracownicy MPK rozpoczynają 15. sezon piłkarskiej Ligi
W piątek, 28 sierpnia pracownicy krakowskiego przewoźnika rozpoczną 15. sezon piłkarskiej Ligi MPK. Punktualnie o godzinie 16.30 na boisko przy ul. Praskiej wyjdą zawodnicy sześciu drużyn.
25 sierpnia 2026
Powakacyjne zmiany rozkładów jazdy autobusów i tramwajów
Wkrótce zakończą się wakacje, a to tradycyjnie oznacza zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wprowadzenie nowego rozkładu jazdy autobusów zaplanowano na sobotę, 29 sierpnia. Nieco później, w poniedziałek, 31 sierpnia, w związku z planowanym zakończeniem remontu fragmentu torowiska na ul. Limanowskiego, nastąpią również zmiany w kursowaniu tramwajów.
23 sierpnia 2026
Niedziela w Krakowie z zabytkowymi tramwajami
W najbliższą niedzielę, 23 sierpnia historyczne tramwaje będą kursować w Krakowie na dwóch liniach. Tradycyjnie zostanie uruchomiona linia nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik). Będzie na niej kursował skład wagonów z krakowskiej kolekcji pojazdów historycznych – wagon silnikowy SN4 z wagonem doczepnym PN3. To najstarszy czynny skład krakowskich tramwajów.
12 sierpnia 2026
Wyjątkowy weekend z Krakowską Linią Muzealną za nami!
Historyczne tramwaje i autobusu zachwyciły mieszkańców oraz turystów. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych gości z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM) z Wrocławia, którzy z pasją opowiadali pasażerom o swojej pracy oraz kulisach odbudowy niezwykłego wagonu Maximum!Dziękujemy, że byliście z nami i wspólnie odbyliśmy tę wyjątkową podróż w czasie. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia. Nie udało Wam się dotrzeć? Nic straconego! Już teraz gorąco zapraszamy na kolejne spotkania i pełne wspomnień przejazdy z Krakowską Linią Muzealną. Do zobaczenia na trasie!
11 sierpnia 2026
Nowy pojazd techniczny dla Pogotowia Przystankowego. Wyższa sprawność i komfort pracy
Pracownicy Sekcji Informacji i Utrzymania Tras zyskali nowoczesne wsparcie. Do ich floty dołączył specjalistyczny Opel Movano, w pełni dostosowany do wymagających zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury przystankowej. Nowy samochód posłuży Pogotowiu Przystankowemu do szybkiego usuwania usterek oraz bieżącej konserwacji przystanków i ich wyposażenia.