19 grudnia 2022 - materiał archiwalny
19 grudnia 2022 - materiał archiwalny

Krakowska Policja i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zacieśniają współpracę m.in. w zakresie wykorzystania nagrań z autobusów i tramwajów. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w poniedziałek, 19 grudnia przez Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie – inspektora Zbigniewa Nowaka oraz przedstawicieli zarządu MPK S.A. w Krakowie – Rafała Świerczyńskiego, prezesa zarządu oraz Grzegorza Dyrkacza, wiceprezesa zarządu.

- Podpisany dokument to efekt dotychczasowych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań w zakresie współpracy krakowskiego przewoźnika z Policją. Aby poprawić
i przyspieszyć wykorzystanie nagrań z tramwajów i autobusów została  stworzona specjalna dedykowana platforma informatyczna, z której mogą korzystać nie tylko policjanci w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, każdy uprawniony policjant może niezwłocznie zamówić potrzebny monitoring, a zamówienie trafia bezpośrednio do realizacji przez pracowników MPK S.A. w Krakowie. Zinformatyzowano również proces udostępniania monitoringu, co sprawia, że potrzebne nagrania są dostępne dla Policji w krótkim czasie po zdarzeniu. W MPK SA trwają prace nad dalszym podnoszeniem efektywności współpracy w tym zakresie. Planowane jest m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego Policji bezpośredni dostęp do monitoringu w pojazdach.

- Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym współpracujemy od lat. Naszą współpracę po raz pierwszy sformalizowaliśmy w styczniu 2015 roku. Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi kontynuację dokumentu sprzed blisko ośmiu lat, ale zawiera nowe elementy, ułatwiające m. in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa. Zapisaliśmy też wspólne szkolenia, akcje profilaktyczne oraz inne przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w mieście - wyjaśnia insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie. 

 

- Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym współpracujemy od lat. Naszą współpracę po raz pierwszy sformalizowaliśmy w styczniu 2015 roku. Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi kontynuację dokumentu sprzed blisko ośmiu lat, ale zawiera nowe elementy, ułatwiające m. in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa. Zapisaliśmy też wspólne szkolenia, akcje profilaktyczne oraz inne przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w mieście - wyjaśnia insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie. 

Monitoring w autobusach i tramwajach to wyjątkowo skuteczne i ważne narzędzie                         w obszarze zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nagrania z monitoringu są szczególnie przydatne w bieżącej pracy Policji i Straży Miejskiej. MPK SA zabezpiecza setki nagrań rocznie, które są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, od prozaicznych kolizji drogowych po poważne zdarzenia natury kryminalnej. Każda kolejna zamawiana przez MPK SA partia taboru tramwajowego i autobusowego to nie tylko nowoczesny wygląd, udogodnienia dla pasażerów, ekologiczne rozwiązania techniczne, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa i bardziej zaawansowane technicznie systemy monitoringu. Obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK SA i ok. 80 proc. tramwajów. Tylko w tym roku od stycznia do końca listopada do MPK SA wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów.

Galeria

Najnowsze

26 czerwca 2026
Krakowska Linia Muzealna będzie funkcjonować w niedzielę
Zdajemy sobie sprawę, że z powodu odwołania parady historycznych wagonów w niedzielę, 28 czerwca, część osób może być zawiedziona. Szczególnie te osoby, które są spoza Krakowa i aby wziąć udział w paradzie zarezerwowały już pobyt w naszym mieście. To ze względu na te osoby w niedzielę, 28 czerwca zwiększamy liczbę wagonów historycznych kursujących na linii nr 0 aż do czterech składów.
26 czerwca 2026
Historyczny wagon N (SN5) nr 99 znów zabierze na pokład pasażerów
W ostatni dzień roku szkolnego, w piątek 26 czerwca MPK w Krakowie zaprezentowało wyjątkowy wagon historyczny. To tramwaj typu N, który w Krakowie pojawił się tuż po wojnie. Teraz został pieczołowicie odrestaurowany przez pracowników MPK i będzie gotowy do jazdy podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 czerwca 2026
Parada historycznych tramwajów MPK przeniesiona na inny termin
Uwaga pasażerowie! Ze względu na prognozowane bardzo wysokie temperatury i rekomendacjeCentrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, podjęliśmy decyzję o odwołaniu parady historycznych tramwajów zaplanowanej w niedzielę, 28 czerwca i przeniesie jej na wrzesień bieżącego roku. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Dokładny termin parady zostanie przez nas podany w późniejszym terminie.
25 czerwca 2026
Oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków
W środę, 24 czerwca oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków.
25 czerwca 2026
Remont ul. Starowiślnej odpowiedzią na pogarszający się stan torowiska
Decyzja o wykonaniu remontu zamiast przebudowy ul. Starowiślnej to pilna odpowiedź miasta na fakt, iż stan techniczny torowiska zauważalnie się pogarsza. Doraźne prace przeprowadzone punktowo na początku br. to za mało, by z rozpoczęciem kompleksowych robót można było czekać do II lub III kwartału 2027 r. A taki byłby najszybszy możliwy termin w przypadku wyboru opcji przebudowy tej kluczowej ulicy w centrum Krakowa.
24 czerwca 2026
Piłkarska Liga MPK w Krakowie ma już 15 lat
W piątek, 26 czerwca pracownicy krakowskiego przewoźnika będą świętować 15-lecie funkcjonowania piłkarskiej Ligi MPK. Te wewnętrzne rozgrywki krakowskiego przewoźnika rozpoczęły się w 2011 roku. Od tego momentu są kontynuowane, a pracownicy przez cały rok chętnie spotykają się na piłkarskim boisku, aby aktywnie spędzić ze sobą wolny czas. To jest właśnie największa wartość rozgrywek Ligi MPK – integracja załogi, wspólne rozmowy i spotkania.