28 czerwca 2022 - materiał archiwalny
28 czerwca 2022 - materiał archiwalny

Młodsi strażnicy Piotr Maczuga i Adam Sobielak oraz operator monitoringu straży miejskiej – Dariusz Czuba otrzymali dziś specjalne podziękowania od wiceprezesa zarządu MPK SA w Krakowie Grzegorza Dyrkacza za skuteczne działania, w wyniku których ujęci zostali sprawcy dewastacji wiat przystankowych. Zaangażowanie strażników miejskich docenił również komendant Straży Miejskiej Jerzy Mądrzyk, przyznając im nagrody.

Do zatrzymania sprawców dewastacji doszło 21 czerwca w nocy, na Rondzie Matecznego. Operator monitoringu zauważył dwóch młodych mężczyzn malujących po wiacie sprayem. To on skierował na miejsce patrol informując, że sprawcy wsiedli do autobusu linii 304. Strażnicy dogonili autobus i ujęli dwóch mężczyzn w wieku około 25 lat, mieszkańców Dolnego Śląska.

Inspektor ruchu MPK poprosił o przyjazd Pogotowia Utrzymania Trasowego, a pracownicy MPK udostępnili środki czyszczące, którymi sprawcy samodzielnie umyli wiaty pod nadzorem wszystkich obecnych służb.

Doprowadzone do użytku wiaty były już od rana dostępne dla pasażerów. Na zakończenie interwencji każdy ze sprawców otrzymał „pamiątkę” z przyjazdu do Krakowa - mandaty karne w kwocie po 500 złotych.

Najnowsze

27 lipca 2026
Pracownicy krakowskiego MPK z wizytą we Wrocławiu
W niedzielę, 26 lipca na tory wrocławskiej linii turystycznej wyjechały krakowskie, zabytkowe wagony typu N i ND. Nie były to jednak zwykłe kursy. W środku tych tramwajów podróżowali pracownicy MPK w Krakowie, którzy wsiadającym opowiadali o 125-letniej historii tramwaju elektrycznego w Krakowie i osobiście zapraszali do odwiedzenia Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjechał wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.