26 kwietnia 2022 - materiał archiwalny
26 kwietnia 2022 - materiał archiwalny

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie w ramach Festiwalu Zawodów w Tauron Arena Kraków przygotowało swoje stoisko dostępne 26 i 27 kwietnia w godzinach od 9.00 do 16.00 dla wszystkich zainteresowanych pracą uczniów. Czeka tam sporo ciekawych informacji, m.in. pokaz działania wyświetlaczy i kamery w pojazdach. A do tego konkursy i nagrody.

W ramach Studia Zawodów 26 kwietnia uczniowie będą mogli zapoznać się online z zawodami ze strefy mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej, elektroniczno-informatycznej oraz turystyczno-gastronomicznej, a w drugim dniu festiwalowego Studia Zawodów - 27 kwietnia, odwiedzimy strefy: medyczno-społeczną, handlowo-usługową, budowlaną, energetyczną i chemiczną oraz mundurową.

W trakcie dwudniowego programu o zawodowych doświadczeniach, spełnianiu marzeń i swoich pasjach opowiedzą m. in. Natalia Nykiel, Tomasz Kammel, Adam Małysz, Mikołaj Rey i Tomasz Barański. Będzie można wysłuchać rozmów także z innymi zaproszonymi gośćmi ze świata edukacji i nauki, biznesu, samorządu.

Kamera zajrzy na stoiska wystawiennicze przygotowane przez szkoły oraz przedsiębiorców na Festiwalu Zawodów w Tauron Arenie w Krakowie. Atrakcyjne pokazy tematyczne prezentowane „na żywo” przez uczniów oraz przedstawicieli firm relacjonować będą Agnieszka Dziekan oraz Mateusz Szymkowiak.

Program Studia Zawodów poprowadzą Katarzyna Cichopek oraz Tomasz Wolny.

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniają przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu.

Festiwal Zawodów w Małopolsce to święto szkolnictwa zawodowego. W czasie jego trwania uczniowie szkół kształcących zawodowo prezentują w sposób interaktywny zdobyte umiejętności zawodowe. W roku 2022 wydarzenie realizowane jest w formule hybrydowej – połączenie tradycyjnych targów wystawienniczych z organizacją programu tematycznego dla uczniów w formie studia telewizyjnego. Festiwal będzie otwarty dla zwiedzających, z tym, że do bezpośredniego udziału zostaną zaproszeni uczniowie klas ósmych, ich nauczyciele i rodzice. Dla pozostałych uczniów szkół podstawowych, w tym samym czasie zostaną przygotowane tematyczne programy zawodoznawcze, transmitowane on-line, które będą zawierały także relację z targów prowadzonych na żywo.

Najnowsze

2 grudnia 2025
6 grudnia Mikołaj będzie rozdawał prezenty w tramwaju MPK
W sobotę, 6 grudnia naszych najmłodszych pasażerów zapraszamy do wyjątkowego, świątecznego tramwaju MPK, w którym będzie podróżował Mikołaj. Każde dziecko, które do niego wsiądzie będzie mogło spotkać się z Mikołajem i otrzyma od niego słodki upominek.
1 grudnia 2025
Krakowianie zyskają 20 nowych długich tramwajów
Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Krakowa, MPK kontynuuje wymianę floty tramwajowej. W poniedziałek, 1 grudnia w gabinecie Stanisława Kracika, Zastępcy Prezydenta Krakowa, przedstawiciele zarządu MPK w Krakowie oraz producenta, firmy PESA Bydgoszcz SA, podpisali umowę realizacyjną na dostawę 20 nowych tramwajów o długości ponad 43 m.
30 listopada 2025
Dzień seniora w nowohuckiej zajezdni tramwajowej
To był niepowtarzalny wieczór, w wyjątkowym miejscu z udziałem krakowskich seniorów. W tym roku Dzień Seniora został zorganizowany w sobotę, 29 listopada w zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Na początku wspólnej zabawy seniorzy mogli zobaczyć wszystkie zabytkowe wagony z kolekcji MPK w Krakowie, które tam stacjonują.
28 listopada 2025
Japońscy eksperci odwiedzili zajezdnię autobusową Wola Duchacka w Krakowie
Zajezdnia autobusowa Wola Duchacka w Krakowie była w piątek, 28 listopada miejscem wyjątkowej wizyty przedstawicieli japońskich firm związanych z transportem publicznym i technologiami elektrycznymi. Gośćmi MPK SA w Krakowie byli reprezentanci operatora Tsurumi Rinko Bus z miasta Kawasaki, firmy Toshiba – producenta baterii trakcyjnych, oraz firmy Drive Electro – producenta napędów elektrycznych. Wizyta odbyła się z inicjatywy firmy Schunk.
28 listopada 2025
Dwa pierwsze Irizary z nowej dostawy już w Krakowie
W piątek, 28 listopada do zajezdni autobusowej Wola Duchacka dotarły dwa pierwsze autobusy elektryczne marki Irizar z nowej dostawy. Cały kontrakt obejmuje dostawę 22 autobusów o długości 12 metrów. Wartość zamówienia podpisanego 11 czerwca 2025 roku to 53 994 556,00 zł netto. MPK uzyska 100 proc. dofinansowania z KPO do zakupu tych elektryków.
27 listopada 2025
1 grudnia tramwaje wracają na ul. J. Brożka
Od poniedziałku, 1 grudnia, w związku z przywróceniem ruchu autobusów przez most Grunwaldzki i ruchu tramwajów na ulicy Brożka, nastąpią zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Będą one dotyczyć linii nr 11, 17, 22, 610 i 662. Zlikwidowane zostaną linie zastępcze nr 77 i 772.