3 lutego 2009 - materiał archiwalny

Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna przy MPK S.A. w Krakowie działa już od 1929 roku. W tym roku mija więc 80 lat od powstania  tej jednostki. Strażacy ten okrągły jubileusz świętowali w teatrze Groteska. Podsumowanie 80 lat pracy Ochotniczej Straży Pożarnej uświetniły występy artystów z Piwnicy pod Baranami oraz występ zespołu Turliki z kapelą z Zakopanego, który zaśpiewał kolędy.

Podczas uroczystości jubileuszu z rąk wiceprezydenta Krakowa Tadeusza Trzmiela medal i podziękowanie za swoją pracę otrzymał m.in. Marian Lesiak, pracownik MPK S.A. i prezes ZOSP w Krakowie. Podczas uroczystości padło wiele słów podziękowań dla wszystkich członków Zakładowej Straży Pożarnej za ich pracę i poświęcenie.

Do uświetnienia jubileuszu 80-lecia powstania ZOSP przy MPK S.A. w Krakowie wniosły swój wkład:

Solaris Bus&Coach S.A., R&G Mielec, Grupa ZUE Kraków, Polskie Autobusy sp. zoo, Birbud-Kraków, GrzezPol- Kraków.

Najnowsze

24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W najbliższą niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjedzie wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.
14 lipca 2026
Zamiast telefonu – książka. Biblioteczny tramwaj wyjechał na ulice Krakowa
Z okazji Światowego Dnia Bez Telefonu Biblioteka Kraków zaprasza mieszkańców do nietypowej akcji promującej czytanie. W środę, 15 lipca, bibliotekarze wyruszą w trasę specjalnym bibliotecznym tramwajem MPK, by zachęcać do odłożenia smartfonów choć na czas podróży oraz nagradzać pasażerów czytających książki.