5 stycznia 2022 - materiał archiwalny
5 stycznia 2022 - materiał archiwalny

Wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla linii tramwajowej do Mistrzejowic złożony. Jego pozytywne rozpatrzenie otworzy drogę do rozpoczęcia budowy jednej z kluczowych inwestycji dla północy Krakowa.

Etap projektowania KST IV (Meissnera – Mistrzejowice) wkracza w kluczową fazę. - Ostatnie miesiące wniosły do projektu bardzo istotne zmiany z punktu widzenia mieszkańców Krakowa. Uwzględniono infrastrukturę dla planowanego premetra i tramwaju w ul. Strzelców. To konkretna oszczędność czasu i pieniędzy przy realizacji przyszłych przedsięwzięć – przekonuje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Choć wydłużenie tunelu i uwzględnienie na jego krańcach podziemnych komór rozjazdowych wpłynęło na harmonogram prac projektowych, wniosek o wydanie ZRID został złożony już na początku stycznia. Z uwagi na to, że linia tramwajowa realizowana jest w formule PPP, za skompletowanie dokumentów niezbędnych do wejścia projektu w fazę realizacji oraz zapewnienie finansowania odpowiada partner prywatny - konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic ruszy w 2022 roku

- Zgromadzona dokumentacja to efekt zaangażowania kilkudziesięcioosobowego zespołu projektowego, wielu analiz i uzgodnień m.in. z właścicielami sieci na terenie przyszłego placu budowy, jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo użytkowników ruchu czy gospodarkę wodną - wymienia Paweł Motyka, zastępca dyrektora kontraktu z ramienia firmy Gülermak. – Liczymy, że przy wspólnym zaangażowaniu podmiotu publicznego i partnera prywatnego na etapie postępowania o wydanie decyzji ZRID już niedługo uda się wejść na budowę.

W oczekiwaniu na rozpatrzenie złożonego wniosku, partner prywatny będzie kontynuował prace nad dokumentacją projektową, w tym m.in.: szczegółowym fazowaniem robót, stałą i tymczasową organizacją ruchu w rejonie inwestycji oraz projektem technicznym.

Czysty transport przyjazny mieszkańcom

Zaktualizowany harmonogram przewiduje, że mieszkańcy Krakowa skorzystają z szybkiego połączenia tramwajowego pod koniec 2024 r. Jego uruchomienie skróci czas dotarcia

z Mistrzejowic do centrum o ok. 12 minut, wyeliminuje konieczność przesiadek i znacząco polepszy komfort podróżowania transportem zbiorowym. Dzięki inwestycji poprawi się też poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu – chodniki i drogi dla rowerów zostaną dostosowane do obowiązujących przepisów. Wzdłuż linii projektowane są nowe nasadzenia, a dobierane gatunki drzew i krzewów będą odporne na trudne miejskie warunki. Proponowane rozwiązania uwzględniają przyjazne środowisku technologie, m.in. energooszczędne oświetlenie LED, zasilane energią odnawialną smarownice przytorowe, „zielone przystanki” i „zielone torowisko” z wykorzystaniem mat rozchodnikowych. Wybrane wiaty przystankowe wyposażone będą w ogniwa fotowoltaiczne.

- Nasz projekt w pełni wykorzystuje korzyści jakie oferuje PPP. Jedną z najistotniejszych jest to, że inwestycja nie obciąża długu publicznego gminy. Ten model realizacji przedsięwzięcia uzależnia wynagrodzenie partnera prywatnego od dostępności nowego połączenia, a to gwarancja wysokiego standardu wykonania i utrzymania infrastruktury, w naszym przypadku przez 20 lat – podkreśla Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).

Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera pod koniec 2024 roku. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim
i rondzie Polsadu, tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej. Partnerem prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Galeria

Najnowsze

26 czerwca 2026
Krakowska Linia Muzealna będzie funkcjonować w niedzielę
Zdajemy sobie sprawę, że z powodu odwołania parady historycznych wagonów w niedzielę, 28 czerwca, część osób może być zawiedziona. Szczególnie te osoby, które są spoza Krakowa i aby wziąć udział w paradzie zarezerwowały już pobyt w naszym mieście. To ze względu na te osoby w niedzielę, 28 czerwca zwiększamy liczbę wagonów historycznych kursujących na linii nr 0 aż do czterech składów.
26 czerwca 2026
Historyczny wagon N (SN5) nr 99 znów zabierze na pokład pasażerów
W ostatni dzień roku szkolnego, w piątek 26 czerwca MPK w Krakowie zaprezentowało wyjątkowy wagon historyczny. To tramwaj typu N, który w Krakowie pojawił się tuż po wojnie. Teraz został pieczołowicie odrestaurowany przez pracowników MPK i będzie gotowy do jazdy podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 czerwca 2026
Parada historycznych tramwajów MPK przeniesiona na inny termin
Uwaga pasażerowie! Ze względu na prognozowane bardzo wysokie temperatury i rekomendacjeCentrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, podjęliśmy decyzję o odwołaniu parady historycznych tramwajów zaplanowanej w niedzielę, 28 czerwca i przeniesie jej na wrzesień bieżącego roku. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Dokładny termin parady zostanie przez nas podany w późniejszym terminie.
25 czerwca 2026
Oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków
W środę, 24 czerwca oficjalnie zakończył się już trzeci sezon Siatkarskiej Ligi MPK Kraków.
25 czerwca 2026
Remont ul. Starowiślnej odpowiedzią na pogarszający się stan torowiska
Decyzja o wykonaniu remontu zamiast przebudowy ul. Starowiślnej to pilna odpowiedź miasta na fakt, iż stan techniczny torowiska zauważalnie się pogarsza. Doraźne prace przeprowadzone punktowo na początku br. to za mało, by z rozpoczęciem kompleksowych robót można było czekać do II lub III kwartału 2027 r. A taki byłby najszybszy możliwy termin w przypadku wyboru opcji przebudowy tej kluczowej ulicy w centrum Krakowa.
24 czerwca 2026
Piłkarska Liga MPK w Krakowie ma już 15 lat
W piątek, 26 czerwca pracownicy krakowskiego przewoźnika będą świętować 15-lecie funkcjonowania piłkarskiej Ligi MPK. Te wewnętrzne rozgrywki krakowskiego przewoźnika rozpoczęły się w 2011 roku. Od tego momentu są kontynuowane, a pracownicy przez cały rok chętnie spotykają się na piłkarskim boisku, aby aktywnie spędzić ze sobą wolny czas. To jest właśnie największa wartość rozgrywek Ligi MPK – integracja załogi, wspólne rozmowy i spotkania.