10 grudnia 2021 - materiał archiwalny
10 grudnia 2021 - materiał archiwalny

Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 w sobotę, 11 grudnia, od godz. 00.00 do godz. 24.00, komunikacja miejska w Krakowie będzie bezpłatna.

Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Darmowa komunikacja zostaje wprowadzona w sobotę, 11 grudnia, w godzinach od 00.00 do 24.00.

Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej GIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Opis procedur ochronnych dla poszczególnych grup mieszkańców wraz z rekomendacjami został zamieszczony w BIP Gminy Miejskiej Kraków: www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/148077/karta.

Jak podaje Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW w sobotę, 11 grudnia istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 (50µg/m3) na znacznym obszarze miasta.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

Najnowsze

17 kwietnia 2026
Krakowski skład N9+ND454 na poznańskich torach!
W ramach wieloletniej współpracy z MPK Poznań oraz trwającej akcji „Tramwaje łączą miasta”, już w najbliższy weekend (18–19 kwietnia 2026 r.) krakowski skład wagonów N9 + ND454 wyjedzie na tory stolicy Wielkopolski. To kolejna odsłona partnerskiej wymiany taboru, dzięki której pasażerowie w Poznaniu mogą podróżować zabytkowym pojazdem z Krakowa, a w zamian poznańskie wagony historyczne uświetniają przejazdy na Krakowskiej Linii Muzealnej. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy linii turystycznych oraz szczegółów akcji wymiany wagonów będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy również do śledzenia strony poznańskiego przewoźnika, gdzie publikowane są bieżące komunikaty dotyczące funkcjonowania linii zabytkowych. https://www.mpk.poznan.pl/linie-turystyczne-rozpoczynamy.../
15 kwietnia 2026
Wymiana koszy ulicznych na przystankach i montaż w nowych lokalizacjach
W Krakowie trwa modernizacja systemu ulicznych koszy, która ma ograniczyć wandalizm i poprawić estetykę przestrzeni publicznej. Nowe, bardziej pojemne i odporne modele stopniowo zastępują stare, także na przystankach komunikacji miejskiej, gdzie kosze przymocowane do wiat często były niszczone, kradzione lub podpalane. Mimo zmian każdy przystanek – lub jego najbliższe otoczenie – będzie wyposażony w kosz.
15 kwietnia 2026
Piłkarska Liga MPK startuje po zimowej przerwie
W piątek, 17 kwietnia pracownicy krakowskiego przewoźnika po zimowej przerwie rozpoczną kolejną serię gier w ramach piłkarskiej Ligi MPK. To kontynuacja sezonu, który rozpoczął się jesienią 2025 roku.
14 kwietnia 2026
Awaria na terenie zajezdni MPK, wyciek oleju napędowego
W niedzielę, 12 kwietnia, na terenie Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce z powodu awarii jednego z autobusów doszło do wycieku oleju napędowego. Pomimo szybkiej reakcji część paliwa dostała się kanalizacji deszczowej w ulicy Nowolipki, a następnie do rzeki Dłubnia. Sprawne działania służb pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji, wyciek został usunięty, a co najważniejsze nie stwierdzono zagrożenia dla mieszkańców czy przyrody.
14 kwietnia 2026
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 14 do 16 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Fundacji Hospicjum Świętego Łazarza „Pola Nadziei”. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.
9 kwietnia 2026
Uczniowie odwiedzili zajezdnię tramwajową Podgórze
Uczniowie Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 1 Departament Uśmiechu w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej w Krakowie w ramach projektu Akademia Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 9 kwietnia zajezdnię tramwajową Podgórze MPK.