2 października 2008 - materiał archiwalny

Po wczorajszych emocjach związanych z rywalizacją kierowców i mechaników w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, dziś przyszła pora na motorniczych i elektromechaników.

Do rywalizacji stanęło 10 motorniczych i 9 elektromechaników z dwóch zajezdni tramwajowych Nowa Huta i Podgórze.

Konkurencje, w których rywalizowali motorniczowie nie były łatwe. Najpierw musieli oni wagonem 105 Na pokonać krótki odcinek trasy z prędkością dokładnie 10 km na godz. Na kolejnym odcinku  mogli rozwinąć dowolną prędkość. Trudność polegała jednak na tym, aby motorniczy zdawał sobie sprawę z jaką szybkością jedzie. Prędkość  podana przez motorniczego była porównywana z cyfrą jaką wyświetlił radar.  Ostatnią konkurencją na trasie było zatrzymanie wagonu w odległości jak najbardziej zbliżonej do 2 metrów od znaku „STOP” uważając przy tym, aby nie stanąć na tzw. przerywaczu w sieci zasilającej, gdzie nie ma napięcia. Dodatkowym utrudnieniem dla motorniczych był pojemnik z wodą ustawiony wewnątrz wagonu, który po skończonej jeździe trafiał na wagę. Im był on lżejszy z powodu braku wody, tym mniej punktów zdobywał motorniczy.

We wszystkich tych konkurencjach najlepszy okazał się motorniczy z Zajezdni Nowa Huta Artur Budek. Kolejne miejsca zajęli motorniczowie z Podgórza: 2 miejsce zajął Dariusz Boroń, a 3. Piotr Chmielarski. Drużynowo najlepsi okazali się jednak motorniczowie z zajezdni Nowa Huta.

W rywalizacji mechaników również zwyciężyli pracownicy z Nowej Huty i to zarówno w rywalizacji drużynowej jak i indywidualnej. Najlepszym mechanikiem został Marek Kamiński. 2. miejsce uzyskał Andrzej Lenda a 3. Tomasz Korczek. Mechanicy oprócz rozwiązywania testów z wiedzy teoretycznej rywalizowali w konkurencjach praktycznych: m.in. wymianie kasownika i wycieraczki na czas.

Najnowsze

17 kwietnia 2026
Krakowski skład N9+ND454 na poznańskich torach!
W ramach wieloletniej współpracy z MPK Poznań oraz trwającej akcji „Tramwaje łączą miasta”, już w najbliższy weekend (18–19 kwietnia 2026 r.) krakowski skład wagonów N9 + ND454 wyjedzie na tory stolicy Wielkopolski. To kolejna odsłona partnerskiej wymiany taboru, dzięki której pasażerowie w Poznaniu mogą podróżować zabytkowym pojazdem z Krakowa, a w zamian poznańskie wagony historyczne uświetniają przejazdy na Krakowskiej Linii Muzealnej. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy linii turystycznych oraz szczegółów akcji wymiany wagonów będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy również do śledzenia strony poznańskiego przewoźnika, gdzie publikowane są bieżące komunikaty dotyczące funkcjonowania linii zabytkowych. https://www.mpk.poznan.pl/linie-turystyczne-rozpoczynamy.../
15 kwietnia 2026
Wymiana koszy ulicznych na przystankach i montaż w nowych lokalizacjach
W Krakowie trwa modernizacja systemu ulicznych koszy, która ma ograniczyć wandalizm i poprawić estetykę przestrzeni publicznej. Nowe, bardziej pojemne i odporne modele stopniowo zastępują stare, także na przystankach komunikacji miejskiej, gdzie kosze przymocowane do wiat często były niszczone, kradzione lub podpalane. Mimo zmian każdy przystanek – lub jego najbliższe otoczenie – będzie wyposażony w kosz.
15 kwietnia 2026
Piłkarska Liga MPK startuje po zimowej przerwie
W piątek, 17 kwietnia pracownicy krakowskiego przewoźnika po zimowej przerwie rozpoczną kolejną serię gier w ramach piłkarskiej Ligi MPK. To kontynuacja sezonu, który rozpoczął się jesienią 2025 roku.
14 kwietnia 2026
Awaria na terenie zajezdni MPK, wyciek oleju napędowego
W niedzielę, 12 kwietnia, na terenie Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce z powodu awarii jednego z autobusów doszło do wycieku oleju napędowego. Pomimo szybkiej reakcji część paliwa dostała się kanalizacji deszczowej w ulicy Nowolipki, a następnie do rzeki Dłubnia. Sprawne działania służb pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji, wyciek został usunięty, a co najważniejsze nie stwierdzono zagrożenia dla mieszkańców czy przyrody.
14 kwietnia 2026
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 14 do 16 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Fundacji Hospicjum Świętego Łazarza „Pola Nadziei”. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.
9 kwietnia 2026
Uczniowie odwiedzili zajezdnię tramwajową Podgórze
Uczniowie Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 1 Departament Uśmiechu w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej w Krakowie w ramach projektu Akademia Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 9 kwietnia zajezdnię tramwajową Podgórze MPK.