19 czerwca 2020 - materiał archiwalny
19 czerwca 2020 - materiał archiwalny

Od soboty, 20 czerwca we wszystkich pojazdach MPK SA w Krakowie wyposażonych w klimatyzację zostanie ona ponownie uruchomiona. Ta decyzja to efekt otrzymanego w dniu wczorajszym (18 czerwca) stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie od samego początku ogłoszenia stanu epidemicznego podejmuje wiele działań, aby pasażerowie poruszający się komunikacją miejską czuli się bezpiecznie. Nieprzerwanie od kilku miesięcy wszystkie tramwaje i autobusy są każdego dnia dezynfekowane, przede wszystkim te elementy, których dotykają pasażerowie. Dodatkowo krakowski przewoźnik zdecydował o dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem lamp UV. Staramy się także przypominać pasażerom o tym jak ważne jest zakrywanie ust i nosa podczas podróży komunikacją (informują o tym specjalne komunikaty nadawane z głośników oraz wyświetlane na monitorach w pojazdach).

Z równie dużą odpowiedzialnością MPK SA podchodzi do wykorzystywania klimatyzacji w tramwajach i autobusach. Szczególnie w obecnym okresie. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów utrzymanie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest cały czas na najwyższym poziomie. Każda stacja obsługi autobusów i tramwajów MPK SA przeprowadza systematyczne przeglądy systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz wymienia elementy filtracyjne. Prowadzona jest także dezynfekcja całej instalacji z wykorzystaniem odpowiednich środków. Podobnie jak to jest w przypadku prowadzących także personel techniczny zajmujący się serwisem instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zabezpieczony poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.

Informujemy także, że w pojazdach MPK SA systemy klimatyzacyjne korzystają zarówno z powietrza atmosferycznego (zewnętrznego) jak i z powietrza z cyrkulacji. Nie ma obecnie technicznych możliwości, aby przełączyć je na pobór powietrza wyłącznie z zewnątrz.

Najnowsze

13 lutego 2026
MPK w Krakowie rozpoczęło procedurę wyboru dostawcy szlifierki torów tramwajowych
Krakowski przewoźnik do 6 marca 2026 roku czeka na wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu firm zainteresowanych udziałem w dialogu konkurencyjnym, który ma wyłonić dostawcę nowego urządzenia do szlifowania krakowskich torowisk. Do udziału w dialogu konkurencyjnym zostanie ostatecznie wybranych maksymalnie czterech wykonawców najlepiej spełniających warunki udziału w postępowaniu.
12 lutego 2026
Smok radzi pasażerom – kampania informacyjna w komunikacji miejskiej
W pojazdach i na przystankach krakowskiej komunikacji miejskiej pojawiła się nowa kampania informacyjna skierowana do pasażerów o nazwie „#SmokRadzi”. Jej celem jest przypomnienie zasad, które pomagają wszystkim podróżować wygodniej, szybciej i w bardziej przyjaznej atmosferze.
12 lutego 2026
Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze na Krowodrzy i w Krakowie
Mimo zimowej aury po krakowskich drogach i ścieżkach rowerowych wciąż przemieszczają się miłośnicy jednośladów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. W związku z tym kontynuowana jest dzielnicowa akcja „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”. Pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach.
11 lutego 2026
Walentynkowy tramwaj będzie kursował w Krakowie
Jesteście zakochaną parą? A może dopiero szukacie swojej miłości? Wszystkich zapraszamy do wyjątkowego spędzenia Walentynek w naszym tramwaju, który w sobotę 14 lutego będzie kursował w Krakowie.
9 lutego 2026
Politechnika Krakowska będzie miała symulator tramwaju Lajkonik II
W Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej trwają intensywne prace przy budowie Symulatora Tramwaju Lajkonik II. Mocno zaawansowany jest montaż kabiny, zaprojektowanej na wzór rozwiązań zastosowanych w rzeczywistym tramwaju. Pod koniec stycznia 2026 roku, w efekcie rozstrzygniętego postępowania przetargowego, Politechnika podpisała umowę na dostawę oprogramowania symulacyjnego i niezbędnych interfejsów komunikacyjnych do połączenia oprogramowania z wyposażeniem kabiny.
9 lutego 2026
Tramwaj do odladzania zabezpiecza sieć trakcyjną przed oblodzeniem
Zawsze kiedy zapowiadane są opady marznącego deszczu na krakowskie tory wyjeżdża specjalny wagon. Tramwaj 105NT jest wyposażony w specjalne urządzenia, które umożliwiają naniesienie na przewody sieci...