7 maja 2020 - materiał archiwalny
7 maja 2020 - materiał archiwalny

Mieszkańcy Krakowa już wkrótce będą mogli podróżować nowym tramwajem Lajkonik wyprodukowanym przez firmę Stadler. Dzięki zakończonym dzisiaj, 7 maja odbiorom technicznym mogą się bowiem rozpocząć szkolenia motorniczych, którzy będą ten tramwaj prowadzić. Potrwają one kilkanaście najbliższych dni. To też oznacza, że nowy tramwaj będzie często widoczny w dzień na krakowskich ulicach w różnych rejonach miasta. Dopuszczenie tramwaju do ruchu to efekt przeprowadzonych testów, które polegały m.in. na dokładnym sprawdzeniu systemów napędu, hamowania oraz układów elektrycznych. Tramwaj przeszedł też niezbędne badania i uzyskał pozytywną opinię instytucji uprawnionej do przyznawania homologacji.

Przypomnijmy, że chodzi o pierwszy z 50 nowych tramwajów zamówionych przez MPK SA. Drugi wagon z tej dostawy jest już w Krakowie i przechodzi testy. Kolejne wagony są przygotowywane w fabryce Stadlera w Siedlcach. Całe zamówienie to efekt umów podpisanych w 2018 roku.

Wszystkie nowe niskopodłogowe tramwaje będą mieć długość 33,4 metra i szerokość 2,4 m. Całkowita pojemność pojazdu to 227 osób, w tym liczba miejsc siedzących 80. Tramwaje zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji będą porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposażeniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy. Dwa tramwaje z tej dostawy będą jako pierwsze w Krakowie wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu  w przyszłości). To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej. Tramwaje będą przyjazne dla środowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umożliwi wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewnią z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych.

Warto podkreślić, że nowoczesny, spełniający najwyższe międzynarodowe standardy designu tramwaj został opracowany przez Nilsa Krügera, profesora Akademii Sztuki Weissensee w Berlinie. Do projektu malowania tramwaju wykorzystano krakowskie barwy: białą i niebieską, ale bez ułożenia ich na pojeździe w formie pasów. Nowy design nawiązuje natomiast do eksploatowanych już w Krakowie tramwajów i wykorzystuje motyw lajkonika, który został wprowadzony we wnętrzach krakowskich pojazdów w 2012 roku.

Przypomnijmy, że firma Stadler wyprodukuje także kolejne niskopodłogowe i nowoczesne tramwaje zamówione przez MPK SA. Zgodnie z podpisaną w kwietniu umową będzie ich 35, a ich dostawa została zaplanowana na lata 2022-2023.

Galeria

Najnowsze

27 maja 2026
Transport publiczny w czasie kryzysu
W ramach Drugiego Ogólnopolskiego Kongresu i Forum Samorządowego Obrony Cywilnej, który odbywał się w Krakowie w dniach 25 i 26 maja, jednym z ważnych poruszonych tematów było funkcjonowanie transportu publicznego w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. O wyzwaniach jakie się z tym wiążą mówili eksperci z całej Polski podczas dwóch paneli.
25 maja 2026
Wyjątkowy Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej MPK w Krakowie
W najbliższą niedzielę, 31 maja zajezdnia tramwajowa Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 zamieni się w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla dzieci w mieście. W sposób wyjątkowy będziemy tam świętować Dzień Dziecka. Wszystkich naszych najmłodszych pasażerów zapraszamy do wspólnej zabawy od godz. 11.00 do 15.00.
25 maja 2026
ZUE zwycięzcą 17. Turnieju im. P. Pruchnickiego
W sobotę 23 maja, na boisku TS Tramwaj Kraków odbył się 17. Turniej im. Piotra Pruchnickiego. Zwyciężyła drużyna złożona z pracowników ZUE SA, która w wielkim finale po rzutach karnych pokonała zespół Zajezdni Autobusowej Wola Duchacka. Trzecie miejsce wywalczyła ekipa Stacji Remontów pokonując PKP PLK.
24 maja 2026
Święto Rodziny Krakowskiej
XIV edycja Święta Rodziny Krakowskiej pod hasłem „Rodzina to drużyna – w relacjach nasza siła” odbywała się w dniach 22–30 maja na terenie całego Krakowa. Święto Rodziny Krakowskiej łączyła wspólną zabawę z działaniami na rzecz zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień.
21 maja 2026
Mistrzowie krakowskich torów wyłonieni!
Za nami emocjonująca 22. edycja konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” W stolicy Małopolski odbyła się już 22. edycja prestiżowego konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską w Krakowie”. To wyjątkowe wydarzenie co roku wyłania i nagradza pracowników, którzy na co dzień dbają o najwyższe standardy bezpieczeństwa, komfortu pasażerów oraz wykazują się absolutną perfekcją w swoim fachu. Tegoroczna rywalizacja stała na niezwykle wysokim poziomie, a o końcowych wynikach decydowały sekundy i milimetry.
20 maja 2026
22.edycja konkursu "Bezpieczna jazda komunikacją miejską"
Najlepszym kierowcą autobusu w 22. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który odbył się w środę 20 maja na terenie zajezdni autobusowej Bieńczyce, został Piotr Przyjemski, kierowca z zajezdni Bieńczyce. To on najlepiej poradził sobie z testem z przepisów ruchu drogowego oraz zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów.