5 sierpnia 2019 - materiał archiwalny
5 sierpnia 2019 - materiał archiwalny

Przez niemal cały sierpień MPK SA w Krakowie będzie testować autobus hybrydowy Mercedes-Benz Citaro G, wyprodukowany w 2019 roku. Dzisiaj 5 sierpnia 2019 roku wyjechał po raz pierwszy na linię nr 129.

Jak informuje producent, podstawowa zasada działania nowego modelu Citaro hybrid jest bardzo prosta. Bardzo solidnie skonstruowany elektryczny silnik tarczowy zintegrowany jest pomiędzy silnikiem spalinowym, a automatyczną skrzynią biegów. W trakcie wyhamowywania autobusu pełni on funkcję generatora, przetwarzając energię pochodzącą z hamowania silnikiem w prąd – podczas hamowania i po zwolnieniu pedału gazu. Wytworzony prąd zostaje zmagazynowany w postaci energii elektrycznej. Bez technologii hybrydowej energia pozyskiwana w fazie rekuperacji byłaby tracona, zaś nowy Citaro hybrid wykorzystuje ją, przy okazji oszczędzając. Gdy tylko autobus rusza z miejsca, silnik elektryczny wspomaga silnik diesla dodatkowym momentem obrotowym. Dzięki temu silnikowi spalinowemu wystarczy wytworzenie mniejszej mocy, by ruszyć z miejsca, oszczędzając tym samym na paliwie.

Dzięki wysokiej gęstości mocy innowacyjne superkondensatory magazynują energię elektryczną dla silnika elektrycznego, wyróżniając się przy tym bardzo niewielkimi rozmiarami i wysokim bezpieczeństwem działania. Zaprojektowane są na ciągłe i szybkie przełączanie pomiędzy trybem ładowania i rozładowywania w typowym cyklu autobusu miejskiego, cechując się wysoką żywotnością.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia sprawności w nowym Citaro hybrid jest także montowany seryjnie nowy elektrohydrauliczny układ kierowniczy. System pracuje w sposób zoptymalizowany pod kątem zapotrzebowania, przyczyniając się istotnie do obniżenia zużycia paliwa w ruchu miejskim.

Nowy Citaro hybrid oferuje swoim pasażerom pełnię komfortu, jest bowiem wyposaozny m.in. w wydajną klimatyzację. Także w nowym Citaro hybrid bezpieczeństwo jest standardem. Pierwszym elementem jest nadwozie, które chroni pasażerów w razie uderzenia bocznego. W przypadku najechania na przeszkodę lub poprzedzający pojazd wzmocniona część frontowa minimalizuje skutki wypadku i chroni kierowcę.

Większe bezpieczeństwo dzięki zoptymalizowanej widoczności kierowcy zapewnia również opcjonalne wyposażenie w trwałe reflektory LED. Pozwalają one uzyskać wyjątkowo dobre oświetlenie jezdni dzięki precyzyjnej regulacji stożka światła. Barwa emitowanego światła odpowiada mniej więcej barwie światła dziennego, dzięki czemu oczy kierowcy nie męczą się tak szybko.

W autobusie może podróżować jednocześnie 41 pasażerów na miejscach siedzących: i 94 na miejscach stojących.

Przypomnimy, że MPK pierwszy autobus hybrydowy kupiło po raz pierwszy w 2014 roku. Obecnie krakowski przewoźnik wykorzystuje 34 pojazdy z tym napędem.

Galeria

Najnowsze

13 lutego 2026
MPK w Krakowie rozpoczęło procedurę wyboru dostawcy szlifierki torów tramwajowych
Krakowski przewoźnik do 6 marca 2026 roku czeka na wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu firm zainteresowanych udziałem w dialogu konkurencyjnym, który ma wyłonić dostawcę nowego urządzenia do szlifowania krakowskich torowisk. Do udziału w dialogu konkurencyjnym zostanie ostatecznie wybranych maksymalnie czterech wykonawców najlepiej spełniających warunki udziału w postępowaniu.
12 lutego 2026
Smok radzi pasażerom – kampania informacyjna w komunikacji miejskiej
W pojazdach i na przystankach krakowskiej komunikacji miejskiej pojawiła się nowa kampania informacyjna skierowana do pasażerów o nazwie „#SmokRadzi”. Jej celem jest przypomnienie zasad, które pomagają wszystkim podróżować wygodniej, szybciej i w bardziej przyjaznej atmosferze.
12 lutego 2026
Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze na Krowodrzy i w Krakowie
Mimo zimowej aury po krakowskich drogach i ścieżkach rowerowych wciąż przemieszczają się miłośnicy jednośladów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. W związku z tym kontynuowana jest dzielnicowa akcja „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”. Pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach.
11 lutego 2026
Walentynkowy tramwaj będzie kursował w Krakowie
Jesteście zakochaną parą? A może dopiero szukacie swojej miłości? Wszystkich zapraszamy do wyjątkowego spędzenia Walentynek w naszym tramwaju, który w sobotę 14 lutego będzie kursował w Krakowie.
9 lutego 2026
Politechnika Krakowska będzie miała symulator tramwaju Lajkonik II
W Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej trwają intensywne prace przy budowie Symulatora Tramwaju Lajkonik II. Mocno zaawansowany jest montaż kabiny, zaprojektowanej na wzór rozwiązań zastosowanych w rzeczywistym tramwaju. Pod koniec stycznia 2026 roku, w efekcie rozstrzygniętego postępowania przetargowego, Politechnika podpisała umowę na dostawę oprogramowania symulacyjnego i niezbędnych interfejsów komunikacyjnych do połączenia oprogramowania z wyposażeniem kabiny.
9 lutego 2026
Tramwaj do odladzania zabezpiecza sieć trakcyjną przed oblodzeniem
Zawsze kiedy zapowiadane są opady marznącego deszczu na krakowskie tory wyjeżdża specjalny wagon. Tramwaj 105NT jest wyposażony w specjalne urządzenia, które umożliwiają naniesienie na przewody sieci...