27 lipca 2019 - materiał archiwalny
27 lipca 2019 - materiał archiwalny

27 lipca 2019 na linię nr 169  wyjechał przegubowy autobus elektryczny marki Solaris. Będzie testowany przez MPK SA przez najbliższe pięć miesięcy, do końca grudnia 2019 roku. To już 27 bezemisyjny autobus, który kursuje w Krakowie. Testy tego pojazdu to efekt m.in. ustawy o elektromobilności, która wymaga od przewoźników, aby już od 2021 roku pojazdy elektryczne stanowiły 5 proc. całej floty. Dlatego MPK SA już teraz przygotowuje się do zakupu większej liczby takich pojazdów.

Testowany w Krakowie autobus elektryczny ma 18 metrów długości i może jednorazowo przewieźć 111  osób, w tym 38  na miejscach siedzących. Posiada automatycznie wysuwaną platformę dla osób poruszających się na wózkach, klimatyzację, monitoring i automat biletowy, w którym za bilet zapłacimy monetami i kartą. Jest także wyposażony w pantograf zamontowany na dachu umożliwiający szybkie ładowanie baterii.

Najnowsze

6 marca 2026
Kobiety w historii krakowskiej komunikacji
Co prawda Dzień Kobiet dopiero w niedzielę, ale my już dzisiaj przypominamy, jak ważne były i są kobiety dla krakowskiego transportu. I to nie jest wcale tak, że kobiety za kółkiem autobusu czy sterami tramwaju pojawiły się niedawno...
6 marca 2026
MPK edukuje i uczy troski o klimat
Uczniowie trzeciej klasy krakowskiej szkoły podstawowej nr 93 w ramach kolejnej edycji Akademii Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 5 marca zajezdnię tramwajową Podgórze MPK.
5 marca 2026
Zabytkowe tramwaje MPK pełne kwiatów na Dzień Kobiet
Czerwony skład zabytkowych wagonów, a w nim mnóstwo tulipanów w kolorze czerwonym – to przygotowało MPK w Krakowie dla kobiet z okazji ich święta. W najbliższą niedzielę, 8 marca z okazji Dnia Kobiet po ulicach Krakowa będzie kursował zabytkowy skład: tramwaj K z wagonem doczepnym Wismar.
3 marca 2026
MPK na Festiwalu Pracuj.pl w Krakowie
W środę, 4 marca przedstawiciele MPK w Krakowie będą obecni na Festiwalu Pracuj.pl w Krakowie, które odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie, ul. Galicyjska 9. Przedstawiciele MPK w Krakowie będą dostępni na specjalnie przygotowanym stoisku od 9.30 do 16.00. Każdy zainteresowany będzie mógł z nimi porozmawiać, zapytać o realia pracy, zespół i codzienne obowiązki.
26 lutego 2026
Taryfa biletowa od 2 marca – wszystkie dostępne bilety
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa przyjętą w grudniu ubiegłego roku oraz zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa, przedstawiamy taryfę biletową obowiązującą od 2 marca.
26 lutego 2026
Nowy numer infolinii MPK w Krakowie
Informujemy, że od 2 marca zostanie uruchomiony nowy numer infolinii MPK w Krakowie: 607 600 070.