1 czerwca 2019 - materiał archiwalny
1 czerwca 2019 - materiał archiwalny

W zajezdni tramwajowej Nowa Huta zakończył się pierwszy etap budowy torów postojowych, które już w przyszłym roku będą służyć nowym niskopodłogowym tramwajom firmy Stadler. W sobotę, 1 czerwca w obecności Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK SA wręczył przedstawicielowi generalnego wykonawcy oficjalny dokument przekazania terenu budowy pod kolejny etap inwestycji. Odebrał go Jacek Lech – Dyrektor Oddziału Południowego firmy Budimex.

Dzięki temu już w poniedziałek 3 czerwca na tym terenie będą wykonywane prace przy budowie kolejnych czterech torów postojowych dla tramwajów.

- Inwestycje w tej nowohuckiej zajezdni będą kontynuowane przez najbliższe lata. W planach jest bowiem budowa nowej hali obsługi tramwajów, przebudowa torów oraz budowa zadaszenia nad torami postojowymi. Na dachu hali będą zamontowane panele fotowoltaiczne, a energia, która będzie z nich pozyskiwana ma wystarczyć do zaspokojenia wszystkich potrzeb niezbędnych do funkcjonowania całego zaplecza obiektu. Ogłaszam to wszystko z dużą satysfakcją, bo w tym roku świętujemy przecież 70-lecie Nowej Huty, a ta zajezdnia służy przede wszystkim tej części Krakowa – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Inwestycje realizowane w zajezdni tramwajowej Nowa Huta to kontynuacja działań krakowskiego przewoźnika, których celem jest nie tylko poprawa warunków dla zatrudnionych pracowników, ale także ochrona środowiska.

- Tylko w ostatnich kilku latach na modernizację Stacji Obsługi Tramwajów w Nowej Hucie MPK wydało prawie 50 mln zł.  Oddając do eksploatacji w 2017 roku halę obsługi tramwajów z nowoczesną myjnią zadbaliśmy o to, aby funkcjonował w niej zamknięty obieg z wykorzystaniem wody deszczowej z oczyszczalnią. Teraz planujemy wydać podobną kwotę ok. 50 mln zł na rozbudowę infrastruktury dbając o to, aby energia potrzeba dla funkcjonowania tej zajezdni pochodziła z odnawialnych źródeł – podkreślił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Przypomnijmy, że pierwsze prace nad koncepcją i projektem przebudowy zajezdni w Nowej Hucie rozpoczęły się w 2012 roku. Pięć lat później w lutym 2017 roku zaczęła funkcjonować hala obsługi tramwajów z nowoczesną ogrzewaną myjnią i system dystrybucji piasku. W tym samym roku został także oddany budynek hali z tokarką podtorową, dzięki której pracownicy MPK mogą dbać o odpowiednią jakość powierzchni obręczy kół tramwajowych. 1 czerwca 2019 roku oficjalnie zakończyła się realizacja I etapu budowy torów postojowych, w ramach którego powstały cztery tory o długości ponad 1000 m oraz nowoczesna podstacja trakcyjna, która będzie służyć do zasilania wewnętrznych sieci trakcyjnych o mocy przyłączeniowej 2500kW. Jednocześnie zostały już ustawione pierwsze słupy, które w przyszłości będą podtrzymywały dach nad torami postojowymi.

Galeria

Najnowsze

17 kwietnia 2026
Krakowski skład N9+ND454 na poznańskich torach!
W ramach wieloletniej współpracy z MPK Poznań oraz trwającej akcji „Tramwaje łączą miasta”, już w najbliższy weekend (18–19 kwietnia 2026 r.) krakowski skład wagonów N9 + ND454 wyjedzie na tory stolicy Wielkopolski. To kolejna odsłona partnerskiej wymiany taboru, dzięki której pasażerowie w Poznaniu mogą podróżować zabytkowym pojazdem z Krakowa, a w zamian poznańskie wagony historyczne uświetniają przejazdy na Krakowskiej Linii Muzealnej. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy linii turystycznych oraz szczegółów akcji wymiany wagonów będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy również do śledzenia strony poznańskiego przewoźnika, gdzie publikowane są bieżące komunikaty dotyczące funkcjonowania linii zabytkowych. https://www.mpk.poznan.pl/linie-turystyczne-rozpoczynamy.../
15 kwietnia 2026
Wymiana koszy ulicznych na przystankach i montaż w nowych lokalizacjach
W Krakowie trwa modernizacja systemu ulicznych koszy, która ma ograniczyć wandalizm i poprawić estetykę przestrzeni publicznej. Nowe, bardziej pojemne i odporne modele stopniowo zastępują stare, także na przystankach komunikacji miejskiej, gdzie kosze przymocowane do wiat często były niszczone, kradzione lub podpalane. Mimo zmian każdy przystanek – lub jego najbliższe otoczenie – będzie wyposażony w kosz.
15 kwietnia 2026
Piłkarska Liga MPK startuje po zimowej przerwie
W piątek, 17 kwietnia pracownicy krakowskiego przewoźnika po zimowej przerwie rozpoczną kolejną serię gier w ramach piłkarskiej Ligi MPK. To kontynuacja sezonu, który rozpoczął się jesienią 2025 roku.
14 kwietnia 2026
Awaria na terenie zajezdni MPK, wyciek oleju napędowego
W niedzielę, 12 kwietnia, na terenie Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce z powodu awarii jednego z autobusów doszło do wycieku oleju napędowego. Pomimo szybkiej reakcji część paliwa dostała się kanalizacji deszczowej w ulicy Nowolipki, a następnie do rzeki Dłubnia. Sprawne działania służb pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji, wyciek został usunięty, a co najważniejsze nie stwierdzono zagrożenia dla mieszkańców czy przyrody.
14 kwietnia 2026
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 14 do 16 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Fundacji Hospicjum Świętego Łazarza „Pola Nadziei”. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.
9 kwietnia 2026
Uczniowie odwiedzili zajezdnię tramwajową Podgórze
Uczniowie Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 1 Departament Uśmiechu w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej im. bł. Celiny Borzęckiej w Krakowie w ramach projektu Akademia Bohaterów Klimatu odwiedzili w czwartek, 9 kwietnia zajezdnię tramwajową Podgórze MPK.