29 kwietnia 2019 - materiał archiwalny
29 kwietnia 2019 - materiał archiwalny

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup do 60 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Ich ostateczna liczba będzie zależeć m.in. od wysokości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

Na składanie ofert producenci będą mieć czas do 19 czerwca 2019 roku. Jeżeli wybór dostawcy przebiegnie bez problemów, to dostawy pierwszych dziesięciu nowych tramwajów z tego zamówienia mogłyby się rozpocząć już pod koniec 2021 roku. Ogłoszony przetarg to efekt prowadzonego od kilku miesięcy dialogu technicznego, w którym brało udział kilka firm. Wypracowane w trakcie tego procesu wymagania techniczne dla zamawianych wagonów znalazły się w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (to ten dokument określa podstawowe elementy budowy i produkcji pojazdów).

Zamawiane przez krakowskiego przewoźnika tramwaje będą mieć minimum 6 drzwi i umożliwią jednoczesną podróż co najmniej 220 osób. Dwa wagony będą przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.  Wszystkie tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, system informacji pasażerskiej (głosowe zapowiadanie przystanków i tablice wyświetlające trasę przejazdu), monitoring, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów. Warto zwrócić uwagę, że w nowych tramwajach zostało zaplanowanych więcej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Nowością będą specjalne oparcia dla osób stojących.

Przypomnijmy, że już w przyszłym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Gdy dodamy do tego zamówienie 60 kolejnych tramwajów okaże się, że Kraków w ciągu kilku lat zainwestuje ok. 1 miliard złotych w wymianę taboru tramwajowego. Jednocześnie MPK SA planuje cały czas prowadzić prace modernizacyjne wagonów starszego typu, które polegają na montowaniu elementu niskiej podłogi, klimatyzacji i informacji pasażerskiej.

Najnowsze

27 marca 2026
MPK wzięło udział w obchodach święta Zespołu Szkół Mechanicznych
MPK S.A. w Krakowie z przyjemnością wzięło dziś udział w obchodach Święta Szkoły Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 im. gen. Augusta E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które odbyły się w czwartek, 26 marca w Muzeum Armii Krajowej.
27 marca 2026
Kontrole na ul. Długiej
Trwają kontrole na ul. Długiej i w rejonie I Obwodnicy - inspektorzy ruchu MPK i Straż Miejska Miasta Krakowa sprawdzają czy zaparkowane samochody nie blokują przejazdu tramwajom, a także autobusom. My po raz kolejny apelujemy do kierowców - parkując samochód upewniajcie się, czy nie będzie przeszkadzał w przejeździe tramwajom. Wystarczy jeden nieprawidłowo zaparkowany samochód, aby spowodować duże problemy dla pasażerów.
24 marca 2026
„Przewoźnik Krakowski” ma 26 lat i 100 numerów
Jest już dostępny nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”. Wyjątkowy, bo ma numer 100. Nie mogliśmy obok takiej liczby przejść obojętnie. Przede wszystkim postanowiliśmy trochę powspominać, jak to było w 2000 roku, gdy „Przewoźnik Krakowski” dopiero się tworzył. Dla tych, którzy są ciekawi jak wyglądał pierwszy numer, przygotowaliśmy niespodziankę – dołączamy go jako wkładkę do 100. numeru. Uznaliśmy także, że jest to dobra okazja do spotkania się osób, które redagują biuletyn obecnie z tymi, którzy robili to w poprzednich latach. Wielu z nich już nie pracuje w MPK, ale ciągle pamięta o tej gazecie. W tym numerze można przeczytać ich wspomnienia.
23 marca 2026
Pracownicy MPK pobiegli w 22. Półmaratonie Marzanny
W niedzielę, 22 marca, aż 13 pracowników MPK w Krakowie pobiegło w 22. Półmaratonie Marzanny. Wśród biegnących byli zarówno pracownicy administracji jak i prowadzący i pracownicy zaplecza. Nie zabrakło jednej biegaczki. Dwóch pracowników znalazło się w pierwszej setce najlepszych zawodników, którzy ukończyli zawody.
23 marca 2026
Nowe autobusy MPK jeszcze bardziej dostępne
Nowe autobusy, które będzie od teraz zamawiać MPK w Krakowie będą jeszcze bardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie we wnętrzu pojazdów dodatkowego, drugiego miejsca na wózek inwalidzki. Dzięki temu w nowych autobusach jednocześnie w sposób bezpieczny i komfortowy będą mogły podróżować dwie osoby na wózkach inwalidzkich.
23 marca 2026
MPK w Krakowie w zestawieniu najlepszych firm w bezpieczeństwie
MPK w Krakowie znalazło się w gronie 50 przedsiębiorstw z całej Polski, które zakwalifikowały się do zestawiania „Najlepsi w bezpieczeństwie 2025”. Przygotował je Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który zajmuje się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy. W imieniu krakowskiego przewoźnika, dyplom potwierdzający to osiągnięcie, odebrała Sylwia Sobańska, kierownik Inspektoratu BHP w MPK.