9 kwietnia 2019 - materiał archiwalny
9 kwietnia 2019 - materiał archiwalny

W czwartek, 4 kwietnia w Norymberdze odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania do ruchu zabytkowego wagonu doczepnego o numerze 1023, który został wyremontowany przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie. Prace nad tym pochodzącym z 1913 roku trwały w Krakowie od września 2016 roku. Zasadnicza część remontu związana m.in. z remontem konstrukcji stalowej, wyposażeniem mechanicznym i lakierowaniem odbyła się w Stacji Obsługi i Remontów przy ul. J. Brożka 3 (przy odbudowie konstrukcji drewnianej współpracowano z zakładem Stryszowski z Wieliczki). Efekty pracy krakowskiej załogi zostały bardzo pozytywnie ocenione w Norymberdze. Relacja z uroczystości znalazła się m.in. w lokalnej prasie.

Historyczny wagon w charakterystycznej zielonej barwie wzbogacił kolekcję norymberskiego towarzystwa przyjaciół tramwajów - Freunde der Nürnberg-Fürter Straßenbhan e.v., które posiada w swojej kolekcji już ponad 30 zabytkowych pojazdów.

Fot. Freunde der Nürnberg-Fürter Straßenbhan e.v., Jacek Kołodziej

Galeria

Najnowsze

27 lipca 2026
Pracownicy krakowskiego MPK z wizytą we Wrocławiu
W niedzielę, 26 lipca na tory wrocławskiej linii turystycznej wyjechały krakowskie, zabytkowe wagony typu N i ND. Nie były to jednak zwykłe kursy. W środku tych tramwajów podróżowali pracownicy MPK w Krakowie, którzy wsiadającym opowiadali o 125-letniej historii tramwaju elektrycznego w Krakowie i osobiście zapraszali do odwiedzenia Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjechał wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.