23 października 2018 - materiał archiwalny
23 października 2018 - materiał archiwalny

W poniedziałek, 22 października krakowski tramwaj Krakowiak w papieskich barwach wystąpił w nietypowej roli. Podczas jednego kursu na linii nr 78 zamienił się w Pocztę Tramwajową i przewiózł listy ekonomiczne, krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone oraz kartki pocztowe i kartki okolicznościowe od Poczty Głównej UP Kraków 1 (przystanek Św. Gertrudy) do UP Kraków 55 (przystanek Rzemieślnicza). Gdy tramwaj klika minut po 12.00 zatrzymał się na przystanku św. Gertrudy przedstawiciel Poczty Polskiej przekazał inspektorowi MPK SA przesyłki. 15 minut później zostały odebrane na przystanku Rzemieślnicza i przekazane pracownikom Urzędu Pocztowego Kraków 55, gdzie zostały ostemplowane datownikiem oraz stemplem okolicznościowym o treści: "Przewieziono POCZTĄ TRAMWAJOWĄ”, a następnie przesłane i doręczone adresatom zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tramwaj prowadził Krzysztof Torba, ten sam motorniczy, z którym w 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży podróżował Papież Franciszek.

Z informacji, które posiadamy wynika, że to pierwszy w Polsce przypadek, w którym listy i kartki zostały przewiezione Pocztą Tramwajową.

Specjalna Poczta Tramwajowa została zorganizowana z okazji 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Z tej okazji zostanie także wydana specjalna kartka okolicznościowa, która upamiętni przejazd Poczty Tramwajowej.

Partnerami wydarzenia była Poczta Polska SA i MPK SA w Krakowie.

Galeria

Najnowsze

8 listopada 2025
Aktualizacja automatów mobilnych i usuwanie nieaktywnych nośników w KMK
Zgodnie z decyzją Zarządu Transportu Publicznego, od 12 listopada wprowadzana będzie aktualizacja oprogramowania we wszystkich mobilnych automatach biletowych – urządzeniach znajdujących się w pojazdach komunikacji miejskiej.
7 listopada 2025
Ruch tramwajowy do pętli Czerwone Maki został przywrócony
Informujemy, że do pętli Czerwone Maki został przywrócony ruch wszystkich linii tramwajowych nr 18, 52 i 77.
7 listopada 2025
„Przystanek Jubileusz” z zabytkowymi autobusami w Hangarze Czyżyny
Mieszkańców Krakowa zapraszamy na wyjątkową wystawę zabytkowych autobusów w Hangarze Czyżyny, przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a, przygotowaną przez Muzeum Inżynierii i Techniki wraz z MPK w Krakowie. Pokaz został przygotowany w ramach obchodów jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Wszyscy zainteresowani już od 7 listopada mogą oglądać zabytkowe pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie oraz eksponaty ze zbiorów MIT. To wyjątkowy powrót autobusów do tego miejsca, ponieważ Hangar przez ok. 30 lat pełnił funkcję zajezdni!
5 listopada 2025
Patriotyczny Tramwaj wyjedzie na krakowskie ulice już po raz 37.
Wszystkich mieszkańców Krakowa oraz gości zapraszamy do wspólnego świętowania w Tramwaju Patriotycznym 107. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na uczestników zostały przygotowane bezpłatne „Śpiewniki polskich pieśni patriotycznych” z kolorową wkładką poświęconą 150. lat komunikacji miejskiej w Krakowie, biało-czerwone chorągiewki, nalepki i okolicznościowa kartka z zabytkowym autobusem MPK.
3 listopada 2025
Zmiana organizacji ruchu na ul. Dobrego Pasterza od 8 listopada
Od 8 listopada, od wczesnych godzin porannych, wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Dobrego Pasterza. Przez około miesiąc zamknięty będzie odcinek pomiędzy rondem Barei a skrzyżowaniem przy centrum handlowym Serenada. Ma to związek z kolejnym etapem prac przy budowie linii tramwajowej do Mistrzejowic.
31 października 2025
Na ulicy Jana Brożka zostaną wymienione rozjazdy i zwrotnice
W poniedziałek, 3 listopada na ulicy Jana Brożka rozpoczną się prace związane z wymianą dwóch rozjazdów i zwrotnic. Te elementy torowiska były już w bardzo złym stanie i ich wymiana jest konieczna, aby tramwaje mogły tam bezpiecznie i sprawnie przejeżdżać. Prace prowadzone na ul. J. Brożka są ostatnim elementem projektu realizowanego przez MPK w Krakowie, który jest związany z budową tzw. toru obwodowego na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze. Jego powstanie znacznie usprawni przejazdy tramwajów po terenie tej zajezdni – wagony jadąc torem obwodowym nie będą już musiały wyjeżdżać poza bramy zajezdni, na tory w ul. J. Brożka.