29 sierpnia 2018 - materiał archiwalny
29 sierpnia 2018 - materiał archiwalny

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego zorganizowały paradę zabytkowych pojazdów, które przejechały ulicami Krakowa 29 sierpnia. W paradzie nie mogło zabraknąć historycznego autobusu z kolekcji MPK SA w Krakowie – autobusu Rugby Expresss L.

To najstarszy w  Polsce i jeden z najstarszych jeżdżących w Europie autobusów, który w Krakowie pojawił się w 1929 roku.  Kursował na pierwszej linii autobusowej w Krakowie – od Barbakanu do Prądnika Czerwonego.

Poza historycznym autobusem MPK, w paradzie jechało 20 samochodów, wszystkie sprzed 1939 roku. Wśród nich takie unikaty jak: American La France z 1919 roku, Polski Fiat 518 "Mazur", który przed wojną należał do Kontradmirała Józefa Urunga, Polski Fiat 508 III "Junak" który na swoim koncie ma udział w filmie Va Bank (jeździł nim Kwinto), NSU-Glaser 1100 (jedyny na świecie) z 1938 roku, Brush z 1911 roku oraz Studebaker z 1917 roku.

Parada wyruszyła z dziedzińca Muzeum Inżynierii Miejskiej o godz. 16.00 i przejechała do Rynku Głównego. Trasa parady przebiegała w pobliżu miejsc bezpośrednio związanych lub upamiętniających wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości.  (Trasa przejazdu: MIM – ul. Gazowa – ul. św. Wawrzyńca – Pl. Wolnica – ul. Krakowska – Most Marszałka Piłsudskiego – ul. Kalwaryjska – Rynek Podgórski (objazd) – Limanowskiego – Na Zjeździe Most Powstańców Śląskich – ul. Starowiślna – ul. Dietla – ul.  Wielopole – ul. Westerplatte – ul. Basztowa – ul. Dunajewskiego – ul. Podwale – ul. św. Anny – Rynek Główny).

Na Rynku Głównym pojazdy biorące udział w tym przejeździe uświetniły swoją obecnością honorowy start do pierwszego odcinka Rajdu Polski Historycznego.

Najnowsze

27 kwietnia 2026
Dni Ziemi 2026
Our Power, Our Planet – nasza moc, nasza planeta.
17 kwietnia 2026
Krakowski skład N9+ND454 na poznańskich torach!
W ramach wieloletniej współpracy z MPK Poznań oraz trwającej akcji „Tramwaje łączą miasta”, już w najbliższy weekend (18–19 kwietnia 2026 r.) krakowski skład wagonów N9 + ND454 wyjedzie na tory stolicy Wielkopolski. To kolejna odsłona partnerskiej wymiany taboru, dzięki której pasażerowie w Poznaniu mogą podróżować zabytkowym pojazdem z Krakowa, a w zamian poznańskie wagony historyczne uświetniają przejazdy na Krakowskiej Linii Muzealnej. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy linii turystycznych oraz szczegółów akcji wymiany wagonów będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.mpk.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy również do śledzenia strony poznańskiego przewoźnika, gdzie publikowane są bieżące komunikaty dotyczące funkcjonowania linii zabytkowych. https://www.mpk.poznan.pl/linie-turystyczne-rozpoczynamy.../
15 kwietnia 2026
Wymiana koszy ulicznych na przystankach i montaż w nowych lokalizacjach
W Krakowie trwa modernizacja systemu ulicznych koszy, która ma ograniczyć wandalizm i poprawić estetykę przestrzeni publicznej. Nowe, bardziej pojemne i odporne modele stopniowo zastępują stare, także na przystankach komunikacji miejskiej, gdzie kosze przymocowane do wiat często były niszczone, kradzione lub podpalane. Mimo zmian każdy przystanek – lub jego najbliższe otoczenie – będzie wyposażony w kosz.
15 kwietnia 2026
Piłkarska Liga MPK startuje po zimowej przerwie
W piątek, 17 kwietnia pracownicy krakowskiego przewoźnika po zimowej przerwie rozpoczną kolejną serię gier w ramach piłkarskiej Ligi MPK. To kontynuacja sezonu, który rozpoczął się jesienią 2025 roku.
14 kwietnia 2026
Awaria na terenie zajezdni MPK, wyciek oleju napędowego
W niedzielę, 12 kwietnia, na terenie Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce z powodu awarii jednego z autobusów doszło do wycieku oleju napędowego. Pomimo szybkiej reakcji część paliwa dostała się kanalizacji deszczowej w ulicy Nowolipki, a następnie do rzeki Dłubnia. Sprawne działania służb pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji, wyciek został usunięty, a co najważniejsze nie stwierdzono zagrożenia dla mieszkańców czy przyrody.
14 kwietnia 2026
„Żonkilowy tramwaj” kursuje dla Hospicjum Świętego Łazarza
Od dzisiaj przez trzy dni, od 14 do 16 kwietnia, na linii nr 8 (Borek Fałęcki – Bronowice Małe) będzie kursował „Żonkilowy tramwaj”. To wyjątkowy tramwaj, w którym wolontariusze będą prowadzić kwestę na rzecz Fundacji Hospicjum Świętego Łazarza „Pola Nadziei”. Pasażerowie łatwo go rozpoznają, bo będzie specjalnie udekorowany plakatami, którym głównym motywem jest żonkil - międzynarodowy symbol nadziei dla osób ciężko chorych.