19 lipca 2018 - materiał archiwalny
19 lipca 2018 - materiał archiwalny

Rozpoczęły się dostawy nowych autobusów dla mieszkańców Krakowa. Pierwszy z serii kilku kontraktów przygotowanych na ten rok przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA został właśnie zrealizowany. 19 lipca (czwartek) Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i zarząd krakowskiego przewoźnika zaprezentowali 38 nowych przegubowych autobusów, które tego samego dnia zaczęły wozić pasażerów na liniach nr 105, 164, 179 i 184.

Każdy z 38 nowych autobusów jest wyposażony w silnik spełniający najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6. Pojazdy posiadają klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, monitoring oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W środku znajdują się także porty USB do ładowania smartfonów. Każdy autobus jest także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym.

Przypomnijmy, że dostawa 38 nowych przegubowych autobusów jest realizowana w formie leasingu finansowego. Konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA i Millenium Leasing Sp. z o.o. dostarczenie nowych autobusów wyceniło na kwotę ponad 75 mln zł brutto.

To pierwsza dostawa nowych autobusów w tym roku. W sumie w 2018 roku mieszkańcy zyskają 160 autobusów. Dzięki temu za nieco ponad dwa miesiące wszystkie autobusy w Krakowie będą spełniać co najmniej europejską normę Euro 5. Wszystkie będą także wyposażone w klimatyzację, monitoring i automaty biletowe.

Galeria

Najnowsze

27 lipca 2026
Pracownicy krakowskiego MPK z wizytą we Wrocławiu
W niedzielę, 26 lipca na tory wrocławskiej linii turystycznej wyjechały krakowskie, zabytkowe wagony typu N i ND. Nie były to jednak zwykłe kursy. W środku tych tramwajów podróżowali pracownicy MPK w Krakowie, którzy wsiadającym opowiadali o 125-letniej historii tramwaju elektrycznego w Krakowie i osobiście zapraszali do odwiedzenia Krakowskiej Linii Muzealnej.
26 lipca 2026
Wrocławski wagon Maximum wyjedzie na linię 0
W niedzielę, 26 lipca w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy wyjechał wagon Maximum 325, wypożyczony na okres wakacyjny z Wrocławia.
24 lipca 2026
Z myślą o komforcie pasażerów KMK. Przed nami kolejne remonty torowisk
Miasto przygotowuje się do kolejnych prac na torowiskach, których planowane terminy uwzględniają zmianę harmonogramu robót prowadzonych obecnie na ul. Grzegórzeckiej. W najbliższych miesiącach ekipy remontowe pojawią się w trzech ważnych punktach Krakowa: na ul. Limanowskiego, Rondzie Mogilskim oraz ul. św. Gertrudy. Najwcześniej, bo już w drugiej połowie sierpnia, wystartują prace w Podgórzu. Torowcy zajmą się naprawą łuku torowego oraz wymienią około 125 metrów szyn na odcinku ul. Limanowskiego – od ul. św. Kingi do ul. Tarnowskiego.
23 lipca 2026
Komunikacja zastępcza do Bronowic się sprawdza
Na podstawie analizy funkcjonowania komunikacji zastępczej wprowadzonej na czas remontu węzła „Bagatela” oraz uwarunkowań technicznych miasto zdecydowało o pozostawieniu pasażerom KMK od września możliwości dojazdu do Bronowic wyłącznie liniami autobusowymi.
21 lipca 2026
Częściej, wygodniej, lepiej. Kraków przedstawia przyszłą siatkę połączeń komunikacji miejskiej
Ponad 40 mln zł więcej rocznie na transport, rozbudowana oferta weekendowa, 30 tys. nowych pasażerów i dwie nowe linie tramwajowe. Więcej kursów na najważniejszych liniach, czytelniejsze trasy, lepiej zaplanowane przesiadki. Zarząd Transportu Publicznego wraz z ekspertami zaprezentował przyszłą siatkę połączeń Komunikacji Miejskiej w Krakowie. To zapowiedź największej zmiany od lat, która będzie etapowo wprowadzana wraz z zakończeniem trwających inwestycji i remontów.
19 lipca 2026
Zabytkowe tramwaje i autobusy na trzech liniach KLM
W niedzielę, 19 lipca historyczne pojazdy z kolekcji MPK w Krakowie kursowały na trzech liniach. Tradycyjnie została uruchomiona linia nr 0, na trasie z przystanku Dajwór do pętli Cichy Kącik. Kursował na niej wagon wypożyczony na okres wakacyjny z Warszawy - 4Nj, z przyczepą KSW z krakowskiej kolekcji pojazdów.