25 lutego 2008 - materiał archiwalny

20 lutego mija dokładnie pięć miesięcy od momentu uruchomienia systemu Krakowskiej Karty Miejskiej.  Karty posiada już ponad 164,5 tys. naszych pasażerów.  Coraz więcej osób decyduje się również samodzielnie doładować swoją kartę w automatach stojących na krakowskich ulicach. W tym miesiącu, od 1 do 19 lutego, zrobiło to już prawie 64 tys. osób (w styczniu było ich prawie 80 tys.).  W sumie od uruchomienia KKM, czyli od  20 września  2007 roku do dzisiaj,  liczba doładowań kart w automatach wyniosła już prawie 200 tysięcy.

Bilet w nagrodę

Podsumowując ten okres funkcjonowania całego systemu KKM postanowiliśmy nagrodzić  tego pasażera, który otrzymał KKM  jako 100-tysięczny. Okazała się nim Pani Małgorzata Rynczak z Krakowa. Nagrodą było doładowanie KKM. Ważność biletu okresowego na kolejny miesiąc przedłużył Pani Małgorzacie Mariusz Szałkowski dyrektor ds. przewozów w MPK.  100-tysięczna posiadaczka KKM nie kryła radości.

- Do tej pory nigdy nic nie wygrałam. Bardzo się cieszę z tej nagrody, tym bardziej, że po Krakowie podróżuję tramwajami i autobusami i cały czas korzystam z biletu miesięcznego  – stwierdziła Pani Małgorzata.

Dodała również, że od tej pory na pewno swoją kartę będzie doładowywać w automacie.

Krakowianie korzystają z automatów

KKM po pięciu miesiącach jest podstawowym nośnikiem biletów w Krakowie. Z automatu skorzystał już każdy statystyczny krakowianin, doładowując w nim swoją kartę, kupując bilet jednorazowy czy kartę postojową upoważniającą do zaparkowania samochodu w strefie płatnego parkowania (wszystkich operacji w automatach od początku uruchomienia usługi KKM zanotowaliśmy  już ponad 860 tys.).

Mimo, że cały czas wzrasta liczba osób korzystających z automatów, to od naszych pasażerów otrzymujemy coraz mniej skarg związanych z ich funkcjonowaniem. Osób, które miały problem z zakupem biletu w automacie jest ułamek procenta. Nie oznacza to jednak, że ten wynik nas satysfakcjonuje. Naszych pasażerów chcielibyśmy bowiem zapewnić, że cały czas pracujemy nad tym, aby system działał jeszcze sprawniej. Chcemy, aby każdy klient został obsłużony prawidłowo.

Przypomnijmy. System KKM, składający się z 60 automatów, 300 tys. kart i 80 urządzeń do ich kontroli kosztował 7,5 mln zł netto. 75 proc. tej kwoty pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Najnowsze

2 lutego 2026
Zajezdnia tramwajowa Podgórze zwycięzcą siatkarskiej Ligi MPK
W środę 28 stycznia 2026 roku, pracownicy MPK S.A w Krakowie, którzy uczestniczą w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi MPK Kraków uroczyście zakończyli i podsumowali drugi sezon.
1 lutego 2026
Kardynał Grzegorz Ryś odprawił mszę w intencji pracowników MPK w Krakowie
Tradycyjna Msza już po raz 81. w historii zgromadziła w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ojców Redemptorystów w Podgórzu w niedzielę 1 lutego obecnych i były pracowników MPK w Krakowie. Mszy przewodniczył Kardynał Grzegorz Ryś, Metropolita Krakowski, który modlił się w intencji tych, którzy tworzyli i tworzą krakowskie MPK.
30 stycznia 2026
MPK w Krakowie nagradza pracowników za ich postawę
Kiedy inni obojętnie przechodzili obok, oni wykazywali się empatią i podejmowali działania, aby ratować życie i zdrowie tym, którzy tego potrzebowali. MPK w Krakowie po raz kolejny doceniło pełną empatii postawę swoich pracowników. W piątek, 30 stycznia listy gratulacyjne i nagrody za wyjątkowe zachowanie w pracy, otrzymało w sumie 35 pracowników krakowskiego przewoźnika - kierowcy, motorniczowie oraz inspektor ruchu i pracownik działu obsługi technicznej MPK.
27 stycznia 2026
MPK w Krakowie przekaże materiały na legowiska dla bezdomnych zwierząt
Krakowski przewoźnik nawiązał stałą współpracę z osobami, które przygotowują legowiska dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach. Zamiast utylizować resztki materiałów, które pozostają po procesie szycia tapicerki do foteli w tramwajach, MPK w Krakowie będzie je od teraz przekazywać jako materiał na legowiska.
23 stycznia 2026
Zabytkowy autobus i tramwaj wyjechały podczas finału WOŚP
W niedzielę, 25 stycznia, podczas 34. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały uruchomione dwie specjalne linie – tramwajowa i autobusowa, które były obsługiwane taborem zabytkowym. Na linii autobusowej kursował kultowy czerwony Ogórek, a na linii tramwajowej – wagon 102Na. Przejazdy tymi liniami były bezpłatne.
22 stycznia 2026
MPK w Krakowie niekwestionowanym liderem na Facebooku – podsumowanie 2025 roku
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) przeanalizował aktywność 57 profili komunikacji miejskiej na Facebooku w całym 2025 roku. W analizie kluczowym wskaźnikiem była liczba interakcji, czyli łączna suma reakcji, komentarzy i udostępnień.