14 września 2017 - materiał archiwalny
14 września 2017 - materiał archiwalny

W 17. edycji konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który odbył się w czwartek, 14 września na terenie zajezdni autobusowej Płaszów, najlepszym kierowcą autobusu został Piotr Trojański, który na co dzień pracuje właśnie w tej zajezdni. To on podobnie jak przed rokiem najlepiej poradził sobie z testem i zadaniami praktycznymi, zdobywając najwięcej punktów. Drugie miejsce zajął Piotr Wróbel z zajezdni autobusowej Wola Duchacka, a trzecie miejsce zajął Krzysztof Czopik, pracownik KTR (spółki-córki MPK SA w Krakowie). Najlepszą kobietą została Aneta Kańska z zajezdni autobusowej Płaszów.

Drużynowo najlepszym zespołem zostali kierowcy z zajezdni autobusowej Płaszów. Drugie miejsce zajęli kierowcy z KTR, trzecie - kierowcy zatrudnieni w zajezdni Wola Duchacka, a czwarte kierowcy z zajezdni autobusowej Bieńczyce. W sumie rywalizowało 16 kierowców.

Wygrać wcale nie było łatwo. Oprócz doskonałej wiedzy z przepisów ruchu drogowego trzeba było się wykazać precyzyjną, dynamiczną a jednocześnie płynną jazdą autobusem.

Podczas każdego przejazdu kierowcy najpierw mieli za zadanie trafić piłką położoną na specjalnym talerzu przymocowanym z przodu autobusu do kosza. Następnie jechali slalomem wzdłuż wyznaczonego wąskiego toru. Potem musieli zatrzymać autobus na przystanku w taki sposób, aby pasażerowie mogli komfortowo do niego wejść, a więc aby drzwi autobusu znalazły się na wprost słupka przystankowego. W kolejnym zadaniu musieli jechać 30 km/h z zasłoniętym prędkościomierzem. Na koniec ich zadaniem było trafienie przymocowaną do autobusu lancą w plastikowe koło wiszące na słupku.  A to wszystko starali się zrobić szybko i płynnie. Sędziowie liczyli bowiem czas wykonania przejazdu. Zawodnicy musieli się także wykazać dużą płynnością w prowadzeniu autobusu – w środku pojazdu na specjalnym talerzu była bowiem  ustawiona piłka, która nie mogła spaść.

Oprócz kierowców w konkursie rywalizowali także mechanicy i inspektorzy. Najlepszym mechanikiem w zawodach, który najszybciej zmienił koło w autobusie, został Marcin Malik ze Stacji Obsługi Autobusów Płaszów. Kolejne miejsca zajęli: Dariusz Piorun z Woli Duchackiej i Arkadiusz Chochoł z Bieńczyc. Drużynowo najlepiej wypadła Stacja Obsługi Autobusów Płaszów. Drugie miejsce zajęli mechanicy z Bieńczyc, a trzecie z Woli Duchackiej.

Z kolei wśród inspektorów ruchu najlepiej poradził sobie Jarosław Siemiński. Drugie miejsce zajął Janusz Michałowski a trzecie Piotr Bugaj. Ich zadaniem było wypełnienie testu z przepisów ruchu drogowego i przepisów wewnętrznych MPK SA. 

Zanim jednak zarząd MPK SA wręczył nagrody dla zwycięzców konkursu pięciu pracowników MPK SA (trzech kierowców i dwóch instruktorów ruchu) otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne za swoją postawę i pomoc innym. Ich zachowanie docenił także Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Rafał Leśniak, Komendant Straży Miejskiej Adam Młot oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mł. bryg. mgr inż. Artur Nosek.

Nagrody za swoją postawę otrzymali: inspektor ruchu Maciej Machniewicz (za pomoc zaginionej osobie), inspektor ruchu Sławomir Górnisiewicz (za pomoc osobie chorej oraz pomoc osobie okradzionej), kierowca Sylwester Wójcik (za uniemożliwienie kontynuacji jazdy nietrzeźwemu kierowcy samochodu), kierowca Piotr Wróblewski (za pomoc w odnalezieniu zaginionej osoby), kierowca Marek Janda (za ugaszenie płonącego ciągnika).

Warto podkreślić, że konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników krakowskiego przewoźnika. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdów oraz na pomoc pasażerom.

Galeria

Najnowsze

2 stycznia 2026
Wspólne kolędowanie w świątecznym tramwaju MPK
Serdecznie zapraszamy do kolejnego wspólnego kolędowania w świątecznym tramwaju MPK, który tym razem wyjedzie na krakowskie ulice 6 stycznia (wtorek). Będzie kursował w godzinach od ok. 16.40 do ok. 20.00.
2 stycznia 2026
Awaria przy Placu Centralnym - zmiany w kursowaniu tramwajów
W związku z awarią wodociągową w rejonie Placu Centralnego tramwaje w kierunku Kombinatu są kierowane trasą objazdową przez ul. Bieńczycką, rondo Kocmyrzowskie, Al. Andersa i Al. Solidarności. W wyniku awarii woda podmyła ziemię w rejonie torowiska. Służby pracują nad usunięciem awarii.
31 grudnia 2025
Komunikacja miejska w liczbach – podsumowujemy 2025 rok
W mijającym 2025 roku MPK w Krakowie podpisało umowy na dostawę w sumie aż 237 nowych autobusów oraz 90 tramwajów. To bardzo ważne inwestycje, bo zdecydowanie wpłyną na poprawę jakości krakowskiego taboru. Warto także dodać, że w 2025 roku pasażerów zaczęło przewozić 37 nowych autobusów marki Solaris z silnikami Euro 6.
30 grudnia 2025
Wiceprezes zarządu MPK w Krakowie odchodzi po 38 latach pracy
Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK w Krakowie zdecydował o odejściu z pracy 31 grudnia 2025 roku. Grzegorz Dyrkacz był związany z MPK w Krakowie od 1987 roku. Od 12 lat był członkiem zarządu krakowskiego przewoźnika odpowiedzialnym za zarządzanie przewozami.
19 grudnia 2025
Nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”
Jest już nowy numer „Przewoźnika Krakowskiego”. Piszemy w nim o zakończonych obchodach jubileuszu 150 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. To była okazja, aby podziękować pracownikom MPK z najdłuższym stażem oraz honorowym krwiodawcom. To dzięki nim udało nam się wspólnie oddać w 2025 roku z okazji jubileuszu pond 160 litrów krwi! W nowym numerze znajdziecie także informacje o podpisaniu nowej umowy na dostawę długich, ponad 43-metrowych tramwajów oraz oddaniu nowej hali w nowohuckiej zajezdni tramwajowej z panelami fotowoltaicznymi na dachu.
17 grudnia 2025
Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów w okresie świątecznym
Okres świąteczno-noworoczny oznacza zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. Specjalne rozkłady jazdy będą obowiązywać od 22 grudnia do 6 stycznia.