Aktualności

08.07.2022

Warszawki wagon K kursował na linii 0

 

 

W niedzielę, 10 lipca na krakowskie ulice znów wyjechały zabytkowe tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Tym razem pasażerowie mogli podziwiać Kraków podróżując wyjątkowym czerwonym wagonem K.

Historyczne tramwaje kursowały po trasie:

  • DAJWÓR - Na Zjeździe - Limanowskiego - Krakowska - Św. Gertrudy - Franciszkańska - Piłsudskiego - CICHY KĄCIK - Piłsudskiego - Podwale - Basztowa - Westerplatte - Starowiślna - DAJWÓR

Warszawski wagon typu K został wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji.

Linia nr 0 realizuje po pięć kursów w każdym kierunku. Opłata za przejazd według taryfy obowiązującej na liniach miejskich.

Rozkłady jazdy są dostępne na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl

fot. Aleksander Wojtas