Aktualności

20.04.2022

Do Poznania przyjechał tramwaj 4N1. Wkrótce będzie można wybrać się nim na przejażdżkę!

Do Poznania zawitał tramwaj typu 4N1, ten sam, który przed laty woził pasażerów MPK Poznań. Jesienią 2017 roku nieużytkowany już wówczas wagon został kupiony przez MPK S.A. w Krakowie i odrestaurowany. Stał się atrakcją tamtejszej linii muzealnej. W sezonie 2022 będzie można wybrać się nim na przejażdżkę po Poznaniu! 

- To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu. Spółki zdecydowały wymienić się na okres wakacyjny swoimi pojazdami. Po Krakowie będzie kursował poznański 102N, czyli „kanciak”, natomiast do Poznania przyjechał 4N1. To jego wielki powrót, przed laty bowiem woził poznaniaków – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Ten wagon typu 4N1 wyprodukowany został w 1958 roku w Chorzowie. Trafił do Poznania i przez wiele lat służył mieszkańcom stolicy Wielkopolski i przyjezdnym - woził pasażerów aż do 1992 roku. Po wycofaniu z ruchu liniowego przekwalifikowano go na pojazd gospodarczy, z czasem jednak był coraz rzadziej użytkowany. We wrześniu 2017 roku, praktycznie już bez wyposażenia, został kupiony i przewieziony do Krakowa, gdzie został poddany gruntownemu remontowi.

- W 2021 roku, jako pojazd historyczny, wrócił na torowiska, a dokładniej na krakowską linię muzealną. Po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym roku, podczas organizowanej w Krakowie parady tramwajów typu N. Był to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika – mówi Marek Gancarczyk z MPK S.A. w Krakowie. I dodaje, że z uwagi na rok produkcji przyporządkowany mu został numer pochodzący z pierwszego okresu eksploatacji w Krakowie odpowiadający jednemu z pierwszych wagonów typu 4N – 43.

- W Poznaniu jako wagon liniowy miał numer inwentarzowy 225, a od 1978 roku – 703. Jako wagon techniczny miał numer 2025. To dwukierunkowy, jednoczłonowy wagon silnikowy, wyposażony w cztery odsuwane ręcznie drzwi – dodaje Waldemar Łosiak, kustosz Muzeum Komunikacji MPK Poznań.

Krakowski wagon został wypożyczony z myślą o obsłudze wydarzeń okolicznościowych oraz linii turystycznej. Po raz pierwszy będzie można wybrać się nim na przejażdżkę już w najbliższą sobotę: 23 kwietnia br. z okazji otwarcia trasy tramwajowej na Naramowice uruchomiona zostanie linia turystyczna nr 20. W godzinach od 10.00 do 18.00 tramwaj 4N1 będzie kursował po trasie: BŁAŻEJA – al. Praw Kobiet – Naramowicka – WILCZAK (częstotliwość kursowania co 30 minut, na przejazd będzie obowiązywała taryfa turystyczna ZTM).

- Co roku staramy się jak najbardziej uatrakcyjnić tabor, którym realizowane są przewozy okolicznościowe oraz kursy na liniach turystycznych – dodaje Krzysztof Dostatni. – Gościły już u nas autobusy Jelcz M11 i Ikarus 280 w wersji podmiejskiej z Wrocławia. W minionym sezonie uruchamiany był tramwaj Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer, a na linii autobusowej kursował pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino. Na ten rok również przygotowujemy atrakcje. Jedną z nich będzie właśnie tramwaj typu N, który dziś prezentujemy.