Aktualności
Startujemy w konkursie na Zieloną Stolicę Europy 2024!
Kraków po raz trzeci ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, tym razem na rok 2024. Pochwalmy się wspólnie naszym miastem! Do 11 marca czekamy na Wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące tematów, które się złożą na krakowską aplikację do European Green Capital Award 2024.
Kraków to miasto o niepowtarzalnym charakterze, miasto, które ze względu na swój koloryt, tożsamość i historię jest wyjątkowym punktem na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Ale również – jako miejsce do życia blisko miliona mieszkańców, wychodzi naprzeciw potrzebom i wymaganiom współczesnego świata, w którym kwestią kluczową jest przystosowanie do zmian klimatycznych.
Kraków chciałby, aby jego działania ocenili specjaliści, dlatego po trzeci raz będzie starał się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wniosek aplikacyjny przedstawia efekty zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. Zaangażowanie krakowian i ogromny wkład w zrównoważony rozwój Krakowa to podstawy ciągłych przemian w przestrzeni miejskiej.
Chcemy, aby żyło nam się tutaj wygodniej, zdrowiej, bezpieczniej, aby Kraków był miejscem przyjaznym dla naszych dzieci i wnuków. Poprawiamy jakość powietrza, ograniczamy hałas, segregujemy odpady, zmieniamy nasze przyzwyczajenia, szanujemy wodę i energię, troszczymy się o zieleń.
Jak Ty widzisz swoje miasto? Za co najbardziej cenisz miejsce, w którym żyjesz? Co powinniśmy zrobić, aby zostawić kolejnym pokoleniom piękny, bezpieczny Kraków? Dołóż swoją cegiełkę do wniosku aplikacyjnego! Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co w przestrzeni naszego miasta jest najistotniejsze właśnie dla Ciebie. Do 11 marca czekamy na Twoje uwagi i spostrzeżenia – wyślij je na adres mailowy zielonastolica@um.krakow.pl.
Przystosowanie do zmian klimatu to działanie długofalowe i wielopłaszczyznowe, w którym miasto jest siecią połączonych zależności. Sprostanie wyznaczonym celom to często podejmowanie działań innowacyjnych w skali kraju, niejednokrotnie wybiegających poza ogólnopolskie normy. Bezprecedensowa wymiana pieców węglowych, nowoczesny tabor komunikacyjny, dostępność terenów zieleni – my, krakowianie, dawno już zrozumieliśmy, że sami musimy zacząć zmieniać rzeczywistość, nie czekając na systemowe rozwiązania dla całego kraju.
W konkursie na rok 2022 nasze miasto uplasowało się tuż za finałową czwórką, pokonując trzynaście europejskich miast – takich, jak m.in. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lyon, Sofia, Zagrzeb czy Belgrad. Ale już w ubiegłym roku bardzo wysoka ocena wniosku pozwoliła nam zakwalifikować się do ścisłego finału. Weszliśmy do niego wraz z Helsingborgiem, Sofią i Tallinem, który po czterech latach zdobył tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy to nie tylko nagroda, to również ogromne zobowiązanie, które poprowadzi nas do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału, by zmieniać i prowadzić zrównoważoną politykę miejską.
Wspólnie stwórzmy przyjazne miasto, którego siłą będzie świadomość, że „dążenie do ekologii jest możliwe bez względu na punkt wyjścia”.
Wspólnie zaprezentujmy nasze miasto! Zachęcamy do obejrzenia filmu - dostępnego tutaj.
Fot. Jan Graczyński