Aktualności

10.01.2022

Krakowskie tramwaje i autobusy przyjazne dla osób z ograniczoną mobilnością



 

 

Krakowskie tramwaje i autobusy spełniają rekomendacje opracowane przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury, które dotyczą dostępności pojazdów komunikacji miejskiej dla pasażerów z ograniczoną mobilnością. Dokument trafił do przewoźników komunikacji miejskiej pod koniec grudnia ubiegłego roku.

 

Zgodnie z opracowanymi przez ekspertów rekomendacjami, pojazdy MPK SA są wyposażone w udogodnienia, które ułatwiają podróż osobom z ograniczoną mobilnością, a więc m.in. osobom poruszającym się na wózkach, niewidomym i słabowidzącym, a także opiekunom podróżującym z dziecięcymi wózkami. Najważniejszy postulat ekspertów dotyczy oczywiście niskiej podłogi, a ta jest dostępna już od wielu lat we wszystkich autobusach MPK SA. Obecnie niską podłogę ma także prawie 78 proc. tramwajów. Do końca 2023 roku ten udział będzie jeszcze większy, bo wtedy ma się zakończyć dostawa aż 60 nowoczesnych tramwajów.

Kolejny ważny element wyposażenia pojazdów opisany w dokumencie to głosowe zapowiadanie przystanków dla osób niewidomych i słabowidzących. Taki system działa w Krakowie w zdecydowanej większości autobusów nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz pojazdu. Dzięki temu osoby niewidome lub słabowidzące oczekujące na przystanku dowiadują się jaki numer linii ma podjeżdżający autobus i w jakim kierunku jedzie. W wewnętrzny system zapowiadania przystanków jest też wyposażonych 92 proc. krakowskich pociągów tramwajowych. Wszystkie pojazdy MPK SA są wyposażone w tablice, które wyświetlają informacje w odpowiednich barwach ułatwiających ich odczytanie przez osoby słabowidzące.

Pojazdy MPK SA są także wyposażone w inne rekomendowane elementy i systemy, m.in. odpowiednio rozmieszczone przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów (także tych poruszających się na wózkach), poręcze przy każdych drzwiach, wydzielona przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi oraz wydzielone miejsca siedzące dla rodziców z małymi dziećmi (w tym także dla kobiet w ciąży). W części tramwajów jest także specjalnie wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów oraz większego bagażu.