Aktualności
Historyczny wagon transportowy MPK z życzeniami już nie kursuje
Historyczny wagon transportowy odbudowany przez pracowników MPK SA w Krakowie, który w okresie świąt Bożego Narodzenia kursował ozdobiony życzeniami dla mieszkańców i turystów, zakończył przejazdy po centrum miasta. Nie oznacza to jednak, że nie będzie go można już zobaczyć. Wagon okresowo będzie prezentowany w Muzeum Inżynierii Miejskiej w miarę aktualizacji ekspozycji taboru.
Z kolei charakterystyczny zielony holownik już w najbliższych dniach wzbogaci kolekcję pojazdów prezentowanych w MIM, gdzie będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających to miejsce.
Przypomnimy, że wagony transportowe są wyjątkowymi pojazdami poruszającymi się po krakowskich torach. Pierwszym otwartym wagonem w Krakowie, służącym m.in. do przewozu materiałów sypkich była wybudowana w krakowskich zakładach Zieleniewskiego w 1916 roku tzw. lora. Pojazd służył nieprzerwanie aż do lat 70. ubiegłego wieku i był także sporadycznie wykorzystywany do przewozu osób. Jego miejsce zastąpił odpowiednio przycięty wagon zbudowany z wycofanego z ruchu tramwaju PN2. W połowie lat 80. XX wieku powstały w zajezdni tramwajowej Nowa Huta podobne do niego pojazdy. Do ich budowy wykorzystano wycofane z ruchu tramwaje typu N. Głównym zadaniem tych wagonów transportowych było przewożenie pomiędzy zakładem remontowym położonym w Podgórzu, a zajezdnią tramwajową Nowa Huta, dużych gabarytowo części, takich jak wózki wagonów, silniki tramwajowe czy odbieraki prądu (pantografy).
W Krakowie tego typu wagony transportowe nie są już eksploatowane, zastąpiły je samochody ciężarowe. Można je natomiast nadal zobaczyć w służbie w takich miastach jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk.