Aktualności
Jak kupić bilet i jak podróżować komunikacją miejską w Krakowie? – poradnik dla studentów I roku
Krakowskie autobusy i tramwaje zapewniają wygodny i bezpieczny transport. Wszystkie pojazdy są każdego dnia dokładnie dezynfekowane, a szczególnie te elementy których dotykają pasażerowie, jak uchwyty, poręcze, przyciski, kasowniki i automaty. Studentów zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej w Krakowie i do zakupu ulgowych biletów okresowych (niezależnie od wieku studenta), które gwarantują najtańsze przejazdy we wszystkich strefach biletowych.
Z jakich biletów najlepiej korzystać studiując w Krakowie?
Studenci zameldowani w Krakowie na pobyt stały lub rozliczający tu podatki po uzyskaniu uprawnień Karty Krakowskiej mają prawo do zakupu biletu ulgowego półrocznego ważnego w granicach miasta w cenie 210 zł, w tym także w formie biletu 5+1 (ta forma zakupu biletu nie wymaga jednorazowej zapłaty za cały okres ważności biletu – środki za bilet są pobierane co miesiąc ze wskazanej przez użytkownika karty płatniczej; zakup biletu 5+1 najwygodniej jest zrealizować na stronie https://ekp.mpk.krakow.pl). Mogą także kupić każdy inny rodzaj ulgowego biletu okresowego. Uwaga - w aktualnej taryfie biletowej nie ma już biletu semestralnego.
Polecane nośniki do zapisu biletu okresowego dla studentów z uprawnieniami Karty Krakowskiej:
- Aplikacja mobilna Karty Krakowskiej lub aplikacja Krakowskiej Karty Miejskiej (aplikacje bezpłatne dostępne w sklepach internetowych)
- Elektroniczna Legitymacja Studencka
Studenci, którzy nie są zameldowani w Krakowie i nie płacą tu podatku PIT mają prawo do zakupu ulgowego biletu okresowego na okres maksymalnie 3 miesięcy. Uwaga - w aktualnej taryfie biletowej nie ma już biletu semestralnego.
Polecane nośniki do zapisu biletu okresowego dla studentów bez uprawnień Karty Krakowskiej:
- Aplikacja mobilna Krakowskiej Karty Miejskiej (aplikacja bezpłatna dostępna w sklepach internetowych)
- Elektroniczna Legitymacja Studencka
Warto wiedzieć:
- Zdobycie uprawnień Karty Krakowskiej nie wymaga wizyty w Punkcie Sprzedaży Biletów – można to zrobić wypełniając wniosek dostępny na stronie www.kk.krakow.pl
- Osoby płacące podatki w Krakowie również nie muszą odwiedzać PSB – wystarczy, że na adres okazpit@kk.krakow.pl wyślą pierwszą stronę rocznego rozliczenia podatku PIT wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO)
- Otrzymanie faktury za zakup biletu okresowego nie wymaga wizyty w PSB – wystarczy na adres mailowy fakturyPSB@mpk.krakow.pl wysłać numer klienta oraz szczegóły biletu wraz z danymi na jakie ma być wystawiona faktura
Wizyty w PSB wymagają tylko poniższe działania:
- Wyrobienie plastikowego nośnika biletów, a więc Karty Krakowskiej lub Krakowskiej Karty Miejskiej
- Wyrobienie duplikatu plastikowych kart KKM i KK.
- Wyrobienie Biletów Wolnej Jazdy dla osób uprawnionych.
- Sprzedaż biletów specjalnych: socjalnych oraz aktywizujących dla osób bezrobotnych
- Zwroty biletów okresowych zapisanych na nośnikach plastikowych: KKM, KK, KKR3+ ELS, ELD.
- Zmiana linii w bilecie okresowym zapisanym na nośniku plastikowym: KKM, KK, KKR3+ ELS, ELD.
W Krakowie funkcjonuje obecnie pięć PSB:
ul. Powstańców Wielkopolskich 6 |
09:00 - 17:00 |
ul. Podwale 3/5 |
11:00 - 19:00 |
os. Centrum D bl.7 |
11:00 - 19:00 |
ul. Krowoderskich Zuchów 8a |
11:00 - 19:00 |
Pętla autobusowa MPK Dworzec Główny Wschód, ul. Pawia 5a |
11:00 - 19:00 |
Studenci mogą zapisać bilet w automatach wykorzystując Elektroniczną Legitymację Studencką.
· Obecnie studenci ośmiu krakowskich uczelni mogą zapisywać bilety okresowe na ELS od razu w automacie KKM (bez konieczności wizyty w Punktach Sprzedaży Biletów). Są to uczelnie:
1. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
2. Akademia Górniczo-Hutnicza
3. Uniwersytet Jagielloński
4. Politechnika Krakowska
5. Uniwersytet Rolniczy
6. Wyższa Szkoła Europejska
7. Uniwersytet Pedagogiczny
8. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Do dyspozycji studentów tych uczelni jest ponad 170 automatów stacjonarnych do obsługi Krakowskiej Karty Miejskiej oraz ok. 400 automatów mobilnych zamontowanych w pojazdach. Automaty w pojazdach, w których można dokonać zapisu biletu okresowego na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej są oznaczone naklejką informującą o możliwości zapisu uprawnień Karty Krakowskiej.
- Studenci pozostałych uczelni, aby po raz pierwszy kupić bilet okresowy muszą odwiedzić jeden z pięciu Punktów Sprzedaży Biletów, aby sformatować swoje legitymacje studenckie na potrzeby zapisu biletu okresowego.
Transport w Krakowie i aglomeracji
· System Komunikacji Miejskiej w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem obszar miasta Krakowa oraz okolicznych gmin. W wymienionym obszarze, objętym zintegrowanymi usługami przewozowymi, ustalone zostały trzy strefy biletowe:
I strefa biletowa - obejmuje terytorium Gminy Miejskiej Kraków (w tej strefie kursują wszystkie tramwaje, autobusy z numerami linii rozpoczynające się na cyfrę 1, a także linie nocne, których numer linii rozpoczyna się cyfrą 6, linie przyspieszone, których numery rozpoczynają się na cyfrę 5, linie wspomagające z numerami rozpoczynającymi się cyfrą 4).
II strefa biletowa - obejmuje terytoria Miast i Gmin, które przystąpiły do porozumień z Gminą Miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego (linie aglomeracyjne z numerami rozpoczynającymi się na cyfrę 2, linie przyspieszone z numerami rozpoczynającymi się cyfrą 3, linie nocne z numerami rozpoczynającymi się cyfrą 9).
III strefa biletowa – obejmuje gminy Krzeszowice i Brzeźnica
Granice stref biletowych I i II stanowi administracyjna granica Gminy Miejskiej Kraków. Miejsce przebiegu granicy stref biletowych dla każdej trasy linii aglomeracyjnej zaznaczone jest na rozkładzie jazdy.
- Przy wszystkich przejazdach, zarówno na obszarze miasta Krakowa, jak i gmin ościennych, przewóz bagażu jest bezpłatny.
- Uwagi odnośnie funkcjonowania systemu komunikacji miejskiej można zgłaszać organizatorowi krakowskiego transportu zbiorowego - Zarządowi Transportu Publicznego w Krakowie (www.ztp.krakow.pl)
- Szczegółowe informacje na temat korzystania z transportu miejskiego, w tym rozkłady jazdy, aktualna taryfa biletowa, uprawnienia do ulg znajdują się na stronie www.mpk.krakow.pl.