Aktualności

28.04.2021

O efektywności energetycznej w krakowskim MPK


 


Wzrost cen energii, ciepła, chłodu czy wody skłaniają do szukania rozwiązań, które przyczyniają się do podnoszenia efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach komunalnych. Coraz więcej z nich poszukuje technologii, które pozwolą zoptymalizować wydatki na energię oraz obniżyć koszty codziennego funkcjonowania. W obliczu wysokich cen prądu, zmieniającego się klimatu czy coraz powszechniejszej suszy, konieczne jest wdrażanie rozwiązań, które pozwolą zwiększyć wydajność gospodarki komunalnej przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji w podmiotach ją obsługujących.

To właśnie zwiększaniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach komunalnych było poświęcone webinarium, organizowane przez redakcję "Energia i Recykling", które odbyło się 27 kwietnia 2021 roku.

O działaniach MPK SA w tym zakresie mówił Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na wynik postępowania przetargowego grupy zakupowej Krakowskiego Holdingu Komunalnego, w efekcie którego MPK SA w Krakowie od 2021 roku może korzystać z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Podkreślił prowadzoną przez MPK SA termoizolację wykorzystywanych budynków oraz racjonalne gospodarowanie zużyciem wody, m.in. wykorzystywanie wody opadowej, budowę nowoczesnych myjni tramwajów i autobusów z zamkniętym obiegiem wody, co pozwala zaoszczędzić nawet 80% wody pitnej. Podał także przykład ostatnich działań na rzecz efektywności energetycznej na terenie Stacji Obsługi Tramwajów w Nowej Hucie, gdzie została wybudowana nowoczesna podstacja trakcyjna i zmodernizowana sieć.