Aktualności

24.03.2021

Rozmawiali o zmianie nawyków transportowych wśród krakowian po pandemii


„Jak pandemia zmieniła nasze nawyki transportowe” – to temat debaty online, która odbyła się we wtorek, 23 marca o godz. 18. W rozmowie wzięli udział przedstawiciele miejskich instytucji odpowiadających za politykę transportową, inwestycje komunikacyjne i organizację ruchu w Krakowie.

Czy po pandemii miasta ugrzęzną w korkach? Czy uda się odbudować transport publiczny, jaki znamy sprzed koronawirusa? Czym zachęcić pasażerów? Na te i inne pytania odpowiadali: 

  • Łukasz Franek – dyrektor Zarządu Transportu Publicznego
  • Łukasz Gryga – dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK
  • Janina Pokrywa – wicedyrektor ds. dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa
  • Mariusz Szałkowski – wiceprezes zarządu ds. eksploatacji i rozwoju w MPK Kraków 
  • dr Michał Wolański – ekspert ds. transportu.

Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie w kwestii bezpieczeństwa transportu publicznego podkreślał duże wysiłki przewoźnika związane z codzienną dezynfekcją wszystkich tramwajów i autobusów. Zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa dla pasażerów, w tym prawidłowe zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu. Przypomniał o kontrolach prowadzonych wspólnie z krakowską policją, które były prowadzone w pojazdach MPK SA.

Wiceprezes zarządu MPK SA mówił także o konieczności rozwijania transportu bezemisyjnego. Podkreślił, że szczególnie teraz dla mieszkańców będzie ważna kwestia coraz czystszego powietrza, a w tej kwestii rola transportu jest znacząca. Przypomniał o zakupach nowych autobusów elektrycznych oraz o planach związanych z wprowadzeniem do ruchu autobusów zasilanych wodorem.

Debata została zorganizowana przez „Gazetę Wyborczą” we współpracy z Miastem Kraków, Zarządem Transportu Publicznego i Zarządem Dróg Miasta Krakowa.