Aktualności

20.11.2020

18 Lajkoników będzie wozić pasażerów

 

 

#lajkomunikacja_mpk W niedzielę, 22 listopada na linię nr 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów) wyjedzie kolejny nowy Lajkonik (nr HY851). W sumie na liniach regularnych będzie kursować 18 tych nowoczesnych wagonów. W najbliższych dniach zaplanowano także dostawę 21 z kolei Lajkonika z fabryki Stadlera w Siedlcach.

Przypomnimy, że nowych tramwajów w sumie będzie 110. Zgodnie z założeniami powinny być dostarczone do Krakowa do 2023 roku, co umożliwi wymianę co trzeciego tramwaju w Krakowie na nowoczesny, niskopodłogowy i klimatyzowany pojazd.

Decydując o rozdziale tramwajów na poszczególne linie kierujemy się potrzebami pasażerów w całym mieście, tak aby na najbardziej popularnych trasach kursowały najbardziej pojemne wagony. Zgodnie z naszymi zapowiedziami Lajkoniki były wysyłane na linie nr 3 i 52. Dzięki kolejnym dostawom nowych tramwajów obecnie najwięcej Lajkoników kursuje właśnie na linii nr 3, której pasażerowie już od dłuższego czasu domagali się bardziej pojemnych wagonów (na tej linii Lajkoniki zastąpiły mniej pojemne wagony NGT6).

Z kolei na linii nr 52 Lajkoniki obecnie pojawiają się rzadziej, ale tylko dlatego, że zastąpiły je najdłuższe w Polsce Krakowiaki (dłuższe od Lajkoników o ok. 10 m). Zależy nam, aby na tej jednej z najbardziej popularnych linii kursowały najbardziej pojemne wagony, zapewniające pasażerom możliwość zachowania jak największego dystansu podczas podróży.

Warto też pamiętać, że niskopodłogowe wagony NGT6, które na linii nr 3 zostały zastąpione Lajkonikami, są obecnie kierowane m.in. na trasy do Nowej Huty, na linie nr 1 (Wzgórza Krzesławickie – Salwator) i 14 (Mistrzejowice – Bronowice).