Aktualności

11.09.2020

Na Krakowską Linię Muzealną wyjechały zabytkowe N-ki


 

W niedzielę, 13 września mieszkańcy Krakowa i turyści mieli okazję przejechać się wagonami N oraz 4ND i ND. Taki skład wagonów nie był przypadkiem. Został celowo tak zaplanowany, aby jednocześnie pokazać pasażerom wszystkie odmiany wagonów N i ich pochodnych jakie były dostarczone do Krakowa.

 

To właśnie te wagony były w przeszłości podstawowym środkiem transportu  mieszkańców budowanej Nowej Huty i pracowników Kombinatu. Wagony typu N jako pierwsze zaczęły kursować po nowohuckich torach. Jeden z tych tramwajów, wagon doczepny o numerze 502 pochodzący z 1950 roku został wyremontowany przez krakowskiego przewoźnika zaledwie rok temu – w 2019 roku.  Przypomnijmy, że w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewięć wagonów typu ND z Sanoka i były to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez pięćdziesiąt lat. Kolejne wagony ND dostarczane przez fabrykę w Chorzowie różniły się już od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na przełomie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposażano w takie same rozwiązania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, duże otwierane okna, łożyska toczne zestawów kołowych. Remont przyczepy ND nr 502 przywrócił jej pierwotne cechy zarówno nadwozia jak i podwozia. Wagony doczepne 4ND są rozwojową wersją tych wagonów. W Krakowie jest zachowany tylko jeden wagon z tej serii.

Wagony silnikowe typu N, które zostały wyprodukowane w Chorzowie, były eksploatowane w Krakowie w latach 1949-1988. Ten, który wyjechał w niedzielę został wyremontowany już w 1992 i posiada oryginalne wyposażenie z początku okresu produkcji.

13 września zabytkowe tramwaje kursowały z przystanku Dajwór do Cichego Kącika.


Przypominamy, że pasażerowie Krakowskiej Linii Muzealnej mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

 

fot. Piotr Recław