Aktualności

30.08.2020

Na Krakowskiej Linii Muzealnej kursował trzywagonowy skład

 

Taki skład wagonów historycznych jeszcze w Krakowie nie kursował. W niedzielę,  30 sierpnia na Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy w historii kursował potrójny skład wagonów złożony z gdańskiego Ringa oraz doczep KSW i ND. W takiej konfiguracji te wagony mogły kursować jedynie w Gdańsku, a i to z pewnością niezwykle rzadko. Teraz okazję do podróży takim nietypowym składem mieli krakowianie i turyści. Co ciekawe każdy z tych tramwajów ma czerwoną barwę (warto wiedzieć, że w przeszłości, w latach 50-tych XX w. część tramwajów w tym kolorze kursowała również w Krakowie, co potwierdzają m.in. pocztówki z tego okresu).

 

Decyzja o wysłaniu na KLM aż trzech wagonów była podyktowana troską o komfort i bezpieczeństwo miłośników zabytkowych pojazdów. Dodatkowy wagon to jednocześnie więcej dostępnych miejsc dla pasażerów i możliwość zachowania większego dystansu.

Zabytkowe tramwaje kursowały z przystanku Dajwór do Cichego Kącika.

Przypomnijmy, że Ring to wagon pochodzący z lat 30-tych XX wieku. Był eksploatowany w Gdańsku do lat 60. XX wieku. W Krakowie podczas renowacji wagon uzyskał wyglądu jaki miał w okresie powojennym ubiegłego wieku. Był to pierwszy tramwaj w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym.

Historyczny tramwaj doczepny typu KSW pochodzi z lat 40-tych XX wieku. Do końca wojny, czyli do maja 1945 roku, wyprodukowano zaledwie 97 wagonów silnikowych oraz 101 przyczep tego typu. Wyprodukowane wagony trafiły do siedemnastu niemieckich miast i okupowanej Europy (w tym do Gdańska, Katowic i Poznania).  Wagon doczepny ND o numerze 538 pochodzący z 1952 roku został oddany do użytku po remoncie w 1993 roku. Posiada oryginalną drewnianą zabudowę produkowaną przez fabrykę w Chorzowie.

Pasażerowie KLM mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).