Aktualności

21.08.2020

Warszawski wagon K i przyczepa ND kursowały na Krakowskiej Linii Muzealnej

 

 

#zwiedzajkrakow W niedzielę, 23 sierpnia krakowianie i turyści znów mogli zwiedzać Kraków z okien zabytkowych tramwajów. Tym razem na Krakowskiej Linii Muzealnej kursowały dwa wagony: warszawski wagon K wraz z zabytkowym wagonem doczepnym ND.

 

Linia nr 0 kursowała na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. W niedzielę zmieniła się trasa przejazdu zabytkowych wagonów, które z przystanku Dajwór kursowały przez most Powstańców Śląskich, pl. Bohaterów Getta, ul. Na Zjeździe, Limanowskiego, most Piłsudskiego, ul. Krakowska, Stradomska, Św. Gertrudy, Dominikańska, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańska, Piłsudskiego,  al. 3 Maja do Cichego Kącika. Trasa powrotna była następująca: Cichy Kącik, al. 3 Maja, ul. Podwale, Teatr Bagatela, ul. Basztowa, Teatr Słowackiego, ul. Westerplatte, św. Gertrudy, Stradomska, Dietla, Starowiślna, Dajwór.

Warszawski wagon typu K został wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. Z kolei wagon doczepny ND o numerze 538 pochodzący z 1952 roku został oddany do użytku po remoncie w 1993 roku. Posiada oryginalną drewnianą zabudowę produkowaną przez fabrykę w Chorzowie.

Przypominamy, że w zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które mogą jednocześnie podróżować jest umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje są także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Fot. Mateusz Chojna