Aktualności

02.07.2019

Prawie 55 tysięcy osób już z uprawnieniami Karty Krakowskiej na kolejny rok

54 701 mieszkańców zameldowanych w Krakowie uzyskało 2 lipca automatyczne wydłużenie ważności uprawnień na kolejny rok. Są to osoby, które w ubiegłym roku w okresie od 1 do 31 lipca otrzymały uprawnienia Karty Krakowskiej. Większość z tych osób składając wniosek o wydanie Karty Krakowskiej podała swój adres mailowy, dzięki temu już 2 lipca została do nich wysłana informacja potwierdzająca wydłużenie uprawnień na kolejny rok. Podobną informację otrzymają także osoby, które przekazały numer telefonu – do nich zostaną wysłane sms-y. Osoby, które przekazały tylko adres zamieszkania będą musiały poczekać na list wysłany pocztą.

Dla mieszkańców zameldowanych w Krakowie uprawnienia zostały przedłużone automatycznie. Jeżeli jednak ktoś korzysta z nośnika plastikowego, to po otrzymaniu wiadomości powinien udać się do automatu biletowego MPK S.A. w Krakowie i tam zapisać uprawnienia na karcie. Można to zrobić we wszystkich automatach stacjonarnych stojących na terenie miasta oraz w ok. 500 specjalnie oznakowanych automatach w pojazdach. Taką operację zapisu uprawnień 2 lipca przeprowadziło w automatach już  ponad 2 000 osób.

Najlepiej mają osoby, które korzystają z wersji mobilnej. W takim przypadku uprawnienia zostały już automatycznie zapisane w aplikacji, a jej posiadacz nie musi nic robić, aby przez kolejny rok cieszyć się z m.in. zakupu tańszego biletu na komunikację miejską (2 lipca uprawnienia KK zostały automatycznie zapisane na kolejny rok na 14 234 nośnikach mobilnych).

Przypominamy, że uprawnienia Karty Krakowskiej można zapisać na karcie plastikowej dopiero na 30 dni przed upływem ich ważności. Należy więc poczekać na wiadomość mailową lub sms, ewentualnie list wysłany pocztą, który potwierdzi, że możemy to już zrobić.

Osoby, które nie są mieszkańcami Krakowa, ale płacą tu podatki i rozliczyły się w jednym z sześciu krakowskich urzędów skarbowych za 2018 rok, nadal będą miały prawo do korzystania z Karty Krakowskiej i przywilejów jakie ona daje. Będą musiały jednak złożyć wniosek o przedłużenie ważności Karty oraz przyjść do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów i okazać jeden z poniższych dokumentów:

- pierwszą stronę PIT opatrzoną prezentatą Urzędu Skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,

- pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),

- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Warto pamiętać, że jeśli ktoś zmienił adres zameldowania na inny w Krakowie, to nie musi dokonywać żadnej aktualizacji danych. Ta jest natomiast niezbędna, gdy nastąpiła zmiana nazwiska. Dane osobowe trzeba uaktualnić w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK S.A. lub – w przypadku gdy uprawnienia są zapisane na legitymacji studenckiej, Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej lub Krakowskiej Karcie Rodzina 3 + - w odpowiednich punktach dystrybucji tych kart, a potem przyjść do PSB, aby zmienić dane w systemie KK.

Gdy użytkownik KK skończył już 18 lat musi samodzielnie złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień, a w przypadku dzieci 6-letnich rodzic powinien złożyć wniosek o objecie swojej pociechy statusem karty. Można to zrobić elektronicznie (poprzez funkcję „dodaj dziecko do wniosku”) lub w formie papierowej w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK S.A.

Wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące przedłużenia ważności KK można zadać dzwoniąc na nr infolinii: 12 254 14 00, działającej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Więcej informacji na stronie www.kk.krakow.pl