Aktualności

15.05.2018

Kraków dzieli się swoimi doświadczeniami z eksploatacji autobusów elektrycznych z przewoźnikami z całej Europy

 

"W kierunku e-mobilności" to tytuł konferencji zorganizowanej przez firmę Solaris Bus & Coach SA oraz MPK SA w Krakowie i PKM Jaworzno. 15 maja (wtorek) wezmą w niej udział przewoźnicy miejscy z wielu miast Europy, m.in. Niemiec, Francji, Belgii, Austrii, Norwegii, Włoch, Rumunii, Finlandii, Holandii czy Szwecji.

 

Zagraniczni gości odwiedzili Stację Obsługi Autobusów Wola Duchacka, podczas której mogli zobaczyć proces ładowania autobusów elektrycznych przez wtyczkę (plug-in) oraz przez pantograf. Obserwowali także ładowanie autobusów przez pantograf na stanowisku przy ul. Pawiej.

Stolica Małopolski nieprzypadkowo została wybrana na miejsce konferencji, bowiem to właśnie Kraków jako pierwsze polskie miasto uruchomił regularną linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi. Obecnie MPK SA eksploatuje 26 autobusów elektrycznych marki Solaris. Na terenie zajezdni Wola Duchacka posiada nowoczesną infrastrukturę do ładowania autobusów elektrycznych. Ponadto na terenie miasta już od 2014 roku funkcjonuje stacja do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych przez pantograf. 

Obecnie w wielu europejskich miastach stawia się na bezemisyjną komunikację publiczną. Kraków w tym względzie jest doskonałym, europejskim przykładem miasta, które zmierza w tym kierunku. Dlatego nie przez przypadek goście z całej Europy przyjechali właśnie do Krakowa, aby zobaczyć, że autobusy elektryczne to nie odległa przyszłość, ale technologia która już dzisiaj doskonale sprawdza się w rzeczywistych warunkach miejskich. 

Firma Solaris wprowadziła autobusy elektryczne do sprzedaży już w roku 2011. Dzisiaj jest europejskim liderem na rynku autobusów bateryjnych. W roku 2017 elektryczny Solaris Urbino został wybrany "Najlepszym autobusem roku". 17 sztuk takich autobusów  zostało zakupionych przez MPK SA w ramach projektu unijnego w 2017 roku.