Aktualności

17.02.2017

Pracownicy MPK zostali wyróżnieni za pomoc w odnalezieniu zaginionych osób


Motorniczy, dwóch kierowców autobusu i jeden dyspozytor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie otrzymali w piątek, 17 lutego wyróżnienia i nagrody za pomoc w odnalezieniu zaginionych osób. Gratulacje i podziękowania przekazali podczas spotkania z pracownikami krakowskiego przewoźnika inspektor Rafał Leśniak, Komendant Miejski Policji w Krakowie i Grzegorz Dyrkacz, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Zarządzania Przewozami MPK SA. Docenili pełną empatii i troski reakcję wobec zaginionych osób. Z rąk inspektora Rafał Leśniaka pracownicy krakowskiego MPK SA otrzymali listy gratulacyjne oraz drobne upominki. Zarząd krakowskiego przewoźnika oprócz listów przekazał swoim pracownikom nagrody pieniężne. 

Wszystkie przypadki odnalezienia zaginionych osób przez wyróżnionych pracowników miały miejsce w lutym.  

1 lutego dzięki spostrzegawczości i czujności Bartosza Węglarza, kierowcy autobusu linii nr 247, udało szybko odnaleźć ok. 60-letniego mężczyznę. Mimo, że zgłoszenie o zaginięciu dotyczyło Krakowa mężczyzna został zauważony w Bibicach.    

8 lutego dyspozytor MPK SA odebrał kolejne zgłoszenie z policji. Tym razem w sprawie zaginionej 80-letniej kobiety cierpiącej na Alzheimera, która oddaliła się z okolic ul. Ułanów. Dyspozytor natychmiast przekazał komunikat z rysopisem zaginionej do wszystkich prowadzących. Już po godzinie motorniczy Mariusz Gara prowadzący tramwaj linii nr 4 stwierdził, że poszukiwana kobieta jest w jego wagonie.

 

 

Z kolei 13 lutego Zbigniew Gryzło kierowca autobusu pomógł dziecku.  Prowadząc autobus linii nr 501 zgłosił dyspozytorom, że w pojeździe jest około 10-letni zagubiony chłopiec. Zgłoszenie kierowcy dyspozytor natychmiast przekazał Policji, która już po ok. 10 minutach odebrała dziecko.

W dwóch tych przypadkach pełną empatii postawą wyróżnił się Radosław Kołodziej, dyspozytor MPK SA. Nie tylko zadbał o to, aby natychmiast przekazać precyzyjny komunikat prowadzącym, ale wykazał dużą troskę, aby zaginiona osoba szybko i bezpiecznie została przekazana funkcjonariuszom Policji.

Warto podkreślić, że pracownicy MPK SA w ciągu kilku ostatnich lat pomogli już w odnalezieniu kilkudziesięciu zagubionych osób, w tym zarówno dorosłych jak i dzieci. W 2015 roku takich przypadków było 11. Najczęściej z prośbą o pomoc w poszukiwaniach do dyspozytorów krakowskiego przewoźnika dzwoni policja. Wtedy dyspozytorzy natychmiast taki komunikat z precyzyjnym opisem zaginionego przekazują prowadzącym. Często kierowcom i motorniczym udaje się zauważyć taką osobę, która szybko jest przekazywana policji. Czasami zdarza się też, że to pracownicy MPK SA sami zauważają zagubioną osobę, która potrzebuje pomocy, a wtedy dyspozytorzy MPK zgłaszają to policji.