Aktualności

23.03.2016

Straż Miejska uczy inspektorów ruchu MPK jak reagować w sytuacjach kryzysowych

Zawał serca w autobusie, agresja na przystanku czy nerwowy pasażer zakłócający spokój w tramwaju – strażnicy miejscy przeszkolili inspektorów ruch Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Uczestnicy podczas specjalnych warsztatów dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych zanim na miejsce dotrą odpowiednie służby. Kurs ukończyło 27 osób. W środę, 23 marca wszyscy otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.   

 

To już kolejna grupa pracowników MPK, która wzięła udział w szkoleniach prowadzonych przez Straż Miejską Miasta Krakowa. Tym razem inspektorzy dowiedzieli się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym, prowadzić negocjacje i zażegnywać konflikty, a w razie konieczności jak skutecznie się bronić.

            - Umiejętności, które zdobyliśmy podczas tego szkolenia będziemy wykorzystywać na co dzień. W naszej pracy ważna jest bowiem nie tylko doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego, które były omawiane podczas wykładów, ale także umiejętności praktyczne właśnie z pierwszej pomocy i samoobrony - powiedział po odebraniu certyfikatu Jerzy Jaśkowski, inspektor ruchu MPK SA w Krakowie.

            W trakcie panelu teoretycznego kursanci dowiedzieli się miedzy innymi czym różni się obrona konieczna od stanu wyższej konieczności, na czym polega ujęcie obywatelskie oraz z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby popełniające wykroczenia w pojazdach komunikacji miejskiej. Na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się cześć praktyczna, inspektorzy uczyli się natomiast podstaw samoobrony.

            - Inspektorzy bardzo aktywnie brali udział w zajęciach. Bez wątpienia wiedza i umiejętności praktyczne, które zdobyli w trakcie kursu przydadzą się w sytuacjach, gdy zajdzie potrzeba udzielenia pomocy pasażerom – ocenił inspektor Bohdan Bartnicki, trener taktyki i techniki interwencji w Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

            Warto pamiętać, że tylko w ubiegłym roku w podobnym kursie organizowanym przz SMMK wzięło udział ponad 300 osób. Wówczas uczestnikami byli pracownicy Miejskiego

Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.