Aktualności

29.02.2016

Pracownicy MPK oddali 144,1 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie

Dokładnie 144,1 litrów krwi oddali pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie w ramach akcji, która była głównym elementem obchodów jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie. Akcja trwała przez cały 2015 rok, a oficjalne rozpoczęła się 9 kwietnia 2015 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

- Uznaliśmy, że to najlepsza okazja do tego, aby dla mieszkańców miasta zrobić coś więcej oprócz zakupu nowoczesnych tramwajów i autobusów. Dlatego zdecydowaliśmy, że spróbujemy oddać 140 litrów krwi, która zostanie wykorzystana do ratowania zdrowia i życia mieszkańców – mówił w 2015 roku Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie, który sam w ramach akcji trzy razy oddał krew.

Krew mogli oddawać wszyscy pracownicy oraz osoby związane z MPK SA. Podczas rejestracji  w punktach poboru krwi byli oni zapisywani w specjalnie stworzonej grupie, co pozwoliło dokładnie sprawdzić ilość oddawanej przez nich krew. Najwięcej krwi udało się oddać pracownikom MPK SA w maju 2015 roku – było to 19,85 litrów. Z kolei najmniej krwi zebrano w okresie od stycznia do kwietnia 2015 roku.

Krew była oddawana w trzech placówkach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:

- w RCKiK w Krakowie  przy ul. Rzeźniczej 11

- w Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie ul. Wielicka 265 (budynek Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu)

- w  Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie os. Na Skarpie 66a (budynek Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego).

Oprócz tych miejsc pracownicy MPK SA oddawali także krew w innych punktach, które znajdowały się najbliżej ich miejsca zamieszkania, m.in. w Bochni, Myślenicach, Chrzanowie. Krew była także oddawana w specjalnym ambulansie podczas Dnia Dziecka, który został zorganizowany na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze w niedzielę, 31 maja 2015 roku.

Akcja „140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie” zmobilizowała wielu pracowników do tego, aby po raz pierwszy oddać krew. Wielu z nich uznało, że będzie to robić systematycznie także w przyszłości. Nie brakowało także osób, które w 2015 roku oddały krew sześć razy, a więc robiły to tak często jak tylko jest to możliwe – co dwa miesiące. Jedną z takich osób był Pan Rafał Gumiński, kierowca z zajezdni autobusowej Wola Duchacka, który w ciągu roku sam oddał 2,7 litrów krwi.  

Akcję oddawania krwi bardzo mocno wspierał klub Honorowych Dawców Krwi, którego członkami są pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50 lat działa przy krakowskim przewoźniku, a jego członkowie w 2015 roku oddali łącznie ponad 70 litrów krwi.

Inicjatywę MPK SA wspierali także artyści. W czwartek, 19 listopada 2015 roku orkiestra Sinfonietta Cracovia zagrała trzy krótkie koncerty w ramach akcji „140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej”. Koncerty promujące honorowe krwiodawstwo zostały zorganizowane w uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu przy ul. Wielickiej 265, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego na  os. Na Skarpie 66a, oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Rzeźniczej 11, gdzie pracownicy krakowskiego przewoźnika oddawali krew. Po kilkunastominutowym finałowym koncercie w RCKiK  muzycy z Sinfonietta Cracovia w ramach akcji MPK SA sami zgłosili się do oddania krwi.

Oprócz oddawania krwi przez pracowników MPK, krakowski przewoźnik przez cały rok promował honorowe krwiodawstwo. W tym celu na jednym z niskopodłogowych tramwajów NGT6 została nałożona specjalna reklama, a w monitorach zamontowanych w pojazdach MPK SA były wyświetlane informacje poświęcone tematyce oddawania krwi.

Te działania bardzo pozytywnie oceniła dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

- Podjętą przez MPK SA w Krakowie inicjatywę Dyrekcja RCKiK w Krakowie wraz z zespołem ocenia bardzo pozytywnie, szczególnie formy promocji honorowego dawstwa krwi. Niezaprzeczalnym jest również fakt, że trwająca niemal rok akcja zachęciła wiele osób spoza pracowników MPK w Krakowie do oddawania krwi, co pozwoliło na zwiększenie jej depozytu w RCKiK w Krakowie - powiedziała Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.