Aktualności

10.11.2015

MPK SA w Krakowie kupuje elektryczne i hybrydowe autobusy

 

Krakowski przewoźnik w ciągu dwóch najbliższych lat kupi 107 autobusów w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, korzystając z instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pojazdy będą wykorzystane do przewozu pasażerów na terenie Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Wśród autobusów, które MPK SA zamierza zamówić jest:

- 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania (w tym trzy przegubowe o długości ok. 18 m i 17 standardowych o długości ok. 12 m)

- 12 autobusów hybrydowych przegubowych o długości ok. 18 m (napędzanych silnikiem spalinowy Euro 6 oraz silnikiem elektrycznym)

- 75 autobusów z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro-6 (w tym 60 autobusów standardowych o długości ok. 12 m i 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m) napędzanych ekologicznymi silnikami, spełniającymi normy emisji spalin Euro-6.

Realizacja zadań projektowych już się rozpoczęła. 30 października 2015 roku MPK SA ogłosiło przetarg na zakup 60 autobusów standardowych o długości ok. 12 m z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro-6. Zwycięzca przetargu będzie miał siedem miesięcy od podpisania umowy na dostawę pojazdów (o zwycięstwie w przetargu nie będzie decydować tylko cena, ale także kryteria techniczne, których udział w ocenie oferty wynosi 30 proc.).

MPK SA planuje ogłaszać kolejne przetargi na zakup przyjaznych dla środowiska autobusów w ciągu kilku najbliższych tygodni. Cały projekt, na który składa się zakup 107 autobusów oraz 12 stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów w systemie KKM (planuje się także możliwość zapisu biletów Komunikacji Miejskiej w Krakowie na kartach Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej) ma się zakończyć w 2017 roku.

Wszystkie zamówione przez MPK SA autobusy będą posiadały rozwiązania techniczne ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej osobom starszym i niepełnosprawnym (m.in. niska podłoga, system informacji pasażerskiej) oraz będą wyposażone w mobilne automaty biletowe, które będą obsługiwać zapis i odczyt biletów elektronicznych funkcjonujących w Komunikacji Miejskiej  w Krakowie.

Dzięki realizowanemu przez MPK SA projektowi zwiększy się udział niskoemisyjnego transportu zbiorowego na obszarze całej aglomeracji krakowskiej.