Aktualności

23.10.2015

„Krakowiak” najładniejszym tramwajem w Polsce


Krakowski tramwaj „Krakowiak” zamówiony przez MPK SA został wczoraj, 22 października uznany za najlepszy i najładniejszy tramwaj w Polsce. To właśnie „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PESA Bydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

- Bardzo się cieszę, że tramwaj który zamówiliśmy dla naszych mieszkańców został doceniony przez specjalistów. To tylko potwierdza, że staramy się sprowadzać do Krakowa tylko najlepsze produkty – powiedział Rafał Świerczyński, Prezes MPK SA w Krakowie.

Nagrody odebrał dr Bartosz Piotrowski, szef Zespołu Designerów PESA Bydgoszcz SA, który dwukrotnie, w latach 2006 i 2014 otrzymywał od Instytutu Wzornictwa Przemysłowego tytuł „Designera Roku”.

Przypomnijmy, że „Krakowiak” to niskopodłogowy tramwaj zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla Krakowa. Ma długość ok. 43 metrów i jest najdłuższym tramwajem w Polsce. Może przewieźć około 300 osób. Wyposażono go w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i  automaty biletowe. Dla pasażerów przygotowano wyjątkowe udogodnienia, do których należą specjalne miejsca do przewożenia rowerów i bagaży oraz stoliki z gniazdkami 220V i portami USB, które umożliwiają ładowanie telefonów i urządzeń mobilnych. MPK SA zamówiło 36 takich pojazdów. Zgodnie z deklaracjami producenta wszystkie mają zostać dostarczone do Krakowa do końca tego roku.

Warto zaznaczyć, że Instytut Wzornictwa Przemysłowego posiada ponad 60-letnie doświadczenie w upowszechnianiu i zarządzaniu wzornictwem oraz rozwojem nowego produktu. Prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii.
Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo - Rozwojowego, zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy – poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.