Aktualności
Wychowankowie MOPS będą mogli znaleźć pracę w MPK
W piątek, 20 marca w siedzibie MPK SA w Krakowie zostało podpisane porozumienie o współpracy, którego celem jest wsparcie osób objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Dokument podpisali przedstawiciele MPK SA - Rafał Świerczyński, prezes zarządu i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu oraz w imieniu MOPS Józefa Grodecka, dyrektor ośrodka w Krakowie.
Dzięki porozumieniu MPK SA będzie miało możliwość skierowania na kurs prowadzenia tramwaju wytypowanych przez MOPS osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą.
- Cieszymy się, że możemy pomagać osobom, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Tym bardziej, że wszyscy zdajemy sobie sprawę jak trudna jest dzisiaj sytuacja na rynku pracy, szczególnie dla ludzi młodych. Porozumienie, które podpisaliśmy sprawi, że wytypowane przez MOPS osoby po odbyciu kursu i zdobyciu pozwolenia na prowadzenie tramwaju znajdą pracę w MPK SA – podkreślał Rafał Świerczyński, Prezes MPK SA w Krakowie.
Zgodnie z zapisami porozumienia krakowski przewoźnik będzie przekazywał MOPS informacje o prowadzonych rekrutacjach oraz planowanych stażach.
Pracownicy Działu Rodzin Zastępczych w MOPS wytypowali już 20 wychowanków, którzy z uwagi na ich sytuację życiową, etap kształcenia i zainteresowania mogliby skorzystać z przygotowanej przez MPK SA propozycji.
- Zawarte przez MPK SA i MOPS w Krakowie porozumienie o współpracy pozwoli nam na poszerzenie oferty dla usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej, którzy będą mieli szansę zdobyć nowe kwalifikacje i znaleźć zatrudnienie w zdobytym zawodzie. Liczymy także, że zawarte porozumienie będzie skutkowało również zwiększeniem szans na znalezienie zatrudnienia dla innych osób bezrobotnych, korzystających z pomocy Ośrodka – powiedziała po podpisaniu porozumienia Józefa Grodecka, dyrektor MOPS w Krakowie.
Warto przypomnieć, że nie jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie, które realizuje MPK SA wspólnie z jednostkami pomocy społecznej w Krakowie. W ubiegłym roku możliwość podjęcia pracy otrzymali od MPK SA podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „VITA” i Środowiskowego Domu Samopomocy „Leonardo” w Krakowie. W ramach wspólnego projektu raz w miesiącu, od czerwca 2014 roku, grupa ponad 20 osób, m.in. niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi przez kilka godzin wykonywała prace porządkowe w pomieszczeniach biurowych, korytarzach oraz salach konferencyjnych krakowskiego przewoźnika. Pierwsze warsztaty w ramach tej współpracy odbyły się w środę, 25 czerwca 2014 roku.
Warto podkreślić, że decyzja MPK SA o rozpoczęciu tego rodzaju współpracy wynika z chęci wspierania przede wszystkim osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju problemami psychicznymi w podejmowaniu aktywności zawodowej oraz stworzenia im perspektywy usamodzielnienia się.