Aktualności

05.02.2015

Ostatni kurs autobusu Scania 113ALB

W czwartek, 5 lutego autobusy Scania 113ALB zostały oficjalne wycofane z obsługi regularnych linii autobusowych w Krakowie. W swój ostatni kurs autobus tej marki wyjechał z przystanku Dworzec Główny Zachód przy ul. Pawiej do pętli os. Podwawelskie. Do przejazdu ostatnim kursem upoważniał okolicznościowy bilet, który pasażerowie otrzymywali przed wejściem do autobusu. To, że Scania 113ALB nie wyjedzie już na regularną linię potwierdził swoim podpisem na specjalnym certyfikacie, przekazanym przedstawicielom firmy Scania, Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK SA.

Autobus, który oficjalnie zakończył eksploatację seriiScanii 113ALB, kursował w Krakowie od 1996 roku i przejechał 1 023 395 km. Jest jednym z dwóch ostatnich egzemplarzy tej marki, które obecnie posiada MPK. Ich wycofanie z regularnej komunikacji stało się możliwe dzięki zakupom pod koniec ubiegłego roku nowych autobusów, m.in. autobusu hybrydowego Solaris Urbino 18 Hybrid.

Warto podkreślić, że autobusy Scania 113ALB służyły krakowianom ponad 22 lata. 13 sztuk tych pojazdów MPK sprowadziło do Krakowa w 1992 roku do nieistniejącej już zajezdni w Czyżynach. Po raz pierwszy wyjechały na krakowskie ulice w lipcu 1992 roku na linię nr 114 z Górki Narodowej do Ruczaju oraz linię nr 119,łączącą Borek Fałęcki z Dworcem Głównym. Były to wtedy pierwsze nowoczesne i fabrycznie nowe pojazdy, które krakowski przewoźnik kupił poza granicami Polski. Trzeba pamiętać, że były to czasy zmian ustrojowych w kraju i przeprowadzenie takiego zakupu nie było proste. W tym czasie udało się to zrobić tylko w Krakowie.

Scania 113ALB zdecydowanie wyróżniała się na krakowskich ulicach nie tylko wyglądem, ale także konstrukcją i rozwiązaniami technicznymi, które znacznie wyprzedzały poziom techniki reprezentowany przez eksploatowane wówczas w Polsce pojazdy.

Płynną i dynamiczna jazdę zapewniła automatyczna skrzynia biegów GAV, która w porównaniu z powszechnie używanymi skrzyniami mechanicznymi była dużym postępem. Scania 113ALB była także pierwszym pojazdem w Krakowie wyposażonym w silnik spełniający europejskie normy EURO1, co sprawiało, że jadąc nie wytwarzała jak inne autobusy kłębów dymu z rury wydechowej. Autobusy były pojazdami przeznaczonymi do eksploatacji w trudnych warunkach, jakie występują w Szwecji. Dlatego też podróż w zimie tym autobusem była bardzo przyjemna i zdecydowanie różniła od podróży pojazdami starej generacji.

Autobusy Scania 113ALB jako pierwsze w Krakowie były także wyposażone w system, który umożliwiał wyświetlanie informacji dla pasażerów o numerze linii i kierunku jazdy na specjalnych kasetowych tablicach z przewijanymi taśmami.

Zakup autobusów Scania 113ALB w 1992 roku rozpoczął wieloletnią współpracę krakowskiego przewoźnika ze szwedzkim koncernem, w efekcie której do Krakowa trafiły w sumie 134 autobusy miejskie różnych typów. 

Warto przypomnieć, że Scania 113ALB to kolejny typ autobusy, który MPK wycofuje z regularnej komunikacji. Kilka lat temu, we wrześniu 2007 roku Kraków jako pierwsze duże miasto w Polsce pożegnał Ikarusy, które przez wiele lat były podstawowym środkiem transportu w polskich miastach.

Obecnie dzięki systematycznym zakupom nowych autobusów MPK SA posiada wyłącznie pojazdy niskopodłogowe. Ponad 200 autobusów jest wyposażonych w silniki spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska EURO5, EURO5EEV i EURO6.

Warto podkreślić, żeKraków jako pierwsze miasto w Polsce w kwietniu 2014 roku uruchomił regularną linię autobusową, obsługiwaną autobusami elektrycznymi.